Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Specjalne » Jan Paweł II

Jan Paweł II

JPII – kłopoty z cudem

Ewa K. Czaczkowska 03-03-2010, ostatnia aktualizacja 03-03-2010 20:07
W aktach sprawy Jana Pawła II jest odnotowanych 251 cudów uzdrowienia. Na zdjęciu papież błogosławi chorego w Watykanie, 2000 r.
W aktach sprawy Jana Pawła II jest odnotowanych 251 cudów uzdrowienia. Na zdjęciu papież błogosławi chorego w Watykanie, 2000 r.
źródło: AFP

Trzeba dodatkowych opinii, by stwierdzić, czy uzdrowienie francuskiej zakonnicy było nadzwyczajne

Uznanie cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II miało być najmniej pracochłonnym i najkrótszym etapem w procesie beatyfikacyjnym. Ale pojawiły się trudności, które wydłużą prace – ustaliła "Rz".

Wszystko od nowa?

Proces o uznanie cudu w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jeszcze się nie rozpoczął. Nie zebrała się konsulta lekarska (to pierwszy etap procesu), w Kongregacji pojawiły się bowiem pytania i wątpliwości dotyczące cudu uzdrowienia z choroby Parkinsona francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre.

Dlatego Kongregacja zwróciła się o dodatkowe opinie do światowej sławy lekarzy – specjalistów zajmujących się tą nieuleczalną chorobą.

Prawdopodobnie jedno z pytań dotyczy tego, czy francuska zakonnica cierpiała na chorobę Parkinsona czy na zespół parkinsonowski.

– Są choroby, które dają objawy takie jak choroba Parkinsona, ale nimi nie są – wyjaśnia neurolog, prof. Grzegorz Opala ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – W niektórych zespołach parkinsonowskich, powstałych z powodu urazów, zatruć i zażywanych leków, po wycofaniu np. stosowanego leczenia cofają się objawy parkinsonowskie. Natomiast choroba Parkinsona jest nie do wyleczenia.

Zdaniem prof. Opali jest mało prawdopodobne, by zespoły lekarskie dotychczas badające sprawę uzdrowienia zakonnicy nie oceniały jej w tych właśnie kategoriach.

Zatrzymanie procesu spowodowało lawinę spekulacji i plotkę, że francuska zakonnica ponownie zachorowała – w tej sprawie nie ma żadnych oficjalnych komentarzy.

Czekanie na dodatkowe opinie wydłuży proces beatyfikacyjny. Jeżeli będą one pozytywne – słychać w kręgach kościelnych – proces może zakończyć się jeszcze w tym roku. Nie oznacza to jednak, i jest to coraz mniej prawdopodobne, że wtedy zostanie także ogłoszona beatyfikacja. Jeśli natomiast opinie będą negatywne, postulator procesu będzie musiał wybrać nowy cud, który zostanie zbadany. Ale zanim trafi do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, będzie musiał zostać zatwierdzony na poziomie diecezji, w której się dokonał. To na pewno wydłużyłoby oczekiwanie na ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym.

Z ewentualnym wyborem nowego cudu nie będzie problemu, gdyż w aktach sprawy Jana Pawła II jest odnotowanych 251 cudów uzdrowienia.

Modliłam się i choroba zniknęła

Co wiadomo o uzdrowieniu Marie Simon-Pierre? Wydarzyło się 2 czerwca 2005 roku, czyli niedługo po śmierci Jana Pawła II. Zakonnica ze Zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego opowiedziała o nim publicznie w 2007 roku: "miałam chorobę Parkinsona, modliłam się do Jana Pawła II i moja choroba zniknęła".

Chorobę Parkinsona, która zaatakowała głównie lewą stronę ciała, zdiagnozowano u niej w 2001 roku. Objawy nasiliły się w 2004 roku, a następnie w dniu śmierci papieża – 2 kwietnia 2005 roku.

13 maja siostry w całym zgromadzeniu rozpoczęły modlitwy o uzdrowienie Marie -Simon. Nagle, 2 czerwca, objawy choroby ustąpiły. Cudowne uzdrowienie w sposób niewytłumaczalny z naukowego punktu widzenia zostało potwierdzone w procesie diecezjalnym.

ŚWIADECTWA Z CAŁEGO ŚWIATA

Dawid z Gdańska, Ewa z USA, Nicola z Włoch

Do biura postulacji procesu beatyfikacyjnego w Rzymie wpływają informacje o setkach cudów i łask, jakich ludzie na świecie doświadczyli za wstawiennictwem zmarłego papieża. To nie tylko katolicy, ale i prawosławni, wyznawcy islamu, judaizmu. Najpoważniejsze z nich, które są rozpatrywane w procesie beatyfikacyjnym, dotyczą nagłych i trwałych uzdrowień z nieuleczalnych chorób. Takich świadectw jest ponad 250, niektóre opisał w książce „Santo subito" Andrea Tornielli. Dziewięcioletni Dawid z Gdańska, chory na złośliwy nowotwór nerek, został uzdrowiony po wizycie z rodzicami przy grobie Jana Pawła II. Ewa z USA z zatorem tętnicy płucnej trafiła na oddział intensywnej terapii, a po modlitwie męża wróciła do życia. Włoch Nicola Grippo, po modlitwach żony, został uzdrowiony z raka nerki i płuca. Najwięcej łask dotyczy poczęcia i narodzin dzieci, nawróceń, otrzymania pracy, wyjścia z nałogów.

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  W Rzymie specjalna seria biletów komunikacji miejskiej na kanonizację

  Okolicznościowe pamiątkowe bilety komunikacji miejskiej z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w niedzielę 27 kwietnia przygotowano w Rzymie. Do sprzedaży trafią 2 miliony biletów z nieznanymi dotąd portretami obu papieży. >>
  common