Czy można odliczyć wydatki na zakup mebli, zmywarki i kuchenki?

aktualizacja: 01.03.2010, 12:14
[b]Jestem osobą niepełnosprawną z lekkim orzeczeniem niepełnosprawności przyznanym na stałe. W zeszłym roku kupiłem meble kuchenne na wymiar dostosowane do mnie i moich potrzeb (meble, zmywarka, kuchenka). Czy mogę odliczyć od podatku wydatki na ich zakup?[/b]
Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AB830CA1917CDAAB530406D7974FD4CC?id=80474&tresc=1&wid=333569#R.7.]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link], w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć m.in. wydatki poniesione na:
- adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
To ostatnie zastrzeżenie jednoznacznie wyklucza możliwość odliczenia wydatków na zakup i naprawę sprzętu agd, w tym również wspomnianej przez czytelnika zmywarki i kuchenki (więcej na ten temat w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/82619,365307_Sprzet_AGD_nie_obniza_podatku.html]"Sprzęt AGD nie obniża dochodu"[/link]).
Jeśli idzie natomiast o meble kuchenne, to jeśli ich zakup wiązać się będzie z adaptacją i wyposażeniem kuchni stosowanie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności czytelnika, to wydatek taki będzie mógł być odliczony w ramach ulgi.
Jak wyjaśniła [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 22 lipca 2009 r. (nr IPPB4/415-328/09-4/PJ)[/b], przepisy nie określają szczegółowo jakie wydatki podlegają odliczeniu. Trzeba więc stosować literalne brzmienie pojęcia „adaptacja". Oznacza ono przeróbkę mającą nadać inny charakter, przystosować do innego użytku. Natomiast wyposażenie mieszkania to nadanie mu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zakres prac adaptacyjnych bądź prac związanych z wyposażeniem musi być przeprowadzony stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności podatnika (szerzej o tej interpretacji pisaliśmy w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/82619,341767_Ulga_rehabilitacyjna_i_adaptacja_mieszkania.html]"Ulga rehabilitacyjna obejmuje adaptację mieszkania”[/link]).
Z całą pewnością nie można odliczyć od podatku wydatku na zakup mebli, jeśli było to podyktowane wyłącznie zużyciem poprzedniego wyposażenia lub względami estetycznymi.
[i]Więcej na temat odliczania wydatków związanych z niepełnosprawnością - w naszym serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/82619.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Roczne rozliczenie podatkowe » Ulgi i odliczenia » Ulga rehabilitacyjna[/link].[/i]
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE