Wdowa blokuje przekłady

aktualizacja: 27.02.2010, 02:05
Foto: ROL

Kto za granicą wyda biografię Ryszarda Kapuścińskiego, ten straci prawa do publikacji jego książek

Wydawcy książek Ryszarda Kapuścińskiego z Francji, Włoch i Hiszpanii zrezygnowali z opublikowania nowej biografii pisarza pióra Artura Domosławskiego „Kapuściński non-fiction”. Jak ustaliła „Rz”, Alicja Kapuścińska, wdowa po pisarzu, która jest właścicielką praw autorskich, zagroziła, że cofnie im zgodę na wznowienia książek męża.
Paweł Szwed z wydawnictwa Świat Książki, polskiego wydawcy biografii, jest jednak przekonany, że książka ukaże się w kilkunastu państwowych świata. – Mamy oferty z większości krajów Unii Europejskiej oraz USA – mówi. – Jeszcze żadna z naszych książek nie wywoływała takiego zainteresowania na świecie.
W książce są fragmenty napisane na podstawie akt IPN. Wynika z nich, że Kapuściński był zarejestrowany przez wywiad PRL jako współpracownik. Kontrowersje budzą też informacje dotyczące kontaktów towarzyskich pisarza.
Alicja Kapuścińska próbowała też zablokować wydanie książki o mężu w Polsce. Złożyła pozew w sądzie. Kilka dni temu został on jednak odrzucony. W piątek publikacja trafiła do księgarń.
Wdowa wniosła apelację. Jej pełnomocnik dowodzi, iż nie miała świadomości, że Domosławski pisze biografię Kapuścińskiego, i nie wyrażała na to zgody. Chce też uznania, że autor dopuścił się naruszenia prawa, zamieszczając fragmenty niepublikowanej dotąd twórczości pisarza.
Dodatkowo adwokat Alicji Kapuścińskiej Stanisław Pelczar skierował protest przeciw książce do wydawnictwa Bertelsmann (Świat Książki jest jego częścią). Informuje w nim, że do sądu zostało przesłane oświadczenie szefa wydawnictwa Znak Jerzego Illga, które pierwotnie miało wydać książkę o pisarzu. „Wedle mojej wiedzy pan Artur Domosławski nie informował pani Alicji Kapuścińskiej, że pracuje nad biografią jej zmarłego męża Ryszarda Kapuścińskiego. Utrzymując ją w przeświadczeniu, że pisze dzieło o światowej recepcji twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, nadużył okazanego mu zaufania, korzystając jednocześnie z domowego archiwum oraz udzielonej mu pomocy i rekomendacji” – pisze Illg, dodając, że to było właśnie przyczyną odmowy opublikowania książki przez wydawnictwo Znak.
Wydanie kontrowersyjnej książki skomentował wczoraj prof. Władysław Bartoszewski. – Są uprawnione wydawnictwa, które wydają przewodniki po domach publicznych, z kwalifikacjami i ilością gwiazdek, ale nie sądzę, żebym chciał wydać w takim miejscu swoją książkę historyczną – powiedział reporterowi TOK FM, odnosząc się do wydawnictwa Świat Książki. Zaznaczył, że zastanowi się nad dalszą współpracą z tym wydawnictwem.
[i]Ryszard Kapuściński obok Stanisława Lema jest najchętniej czytanym na świecie polskim pisarzem. Zmarł 23 stycznia 2007 roku.[/i]
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE