Wdowa blokuje przekłady

aktualizacja: 27.02.2010, 02:05
Wdowa blokuje przekłady
Wdowa blokuje przekłady
Foto: ROL

Kto za granicą wyda biografię Ryszarda Kapuścińskiego, ten straci prawa do publikacji jego książek

Wydawcy książek Ryszarda Kapuścińskiego z Francji, Włoch i Hiszpanii zrezygnowali z opublikowania nowej biografii pisarza pióra Artura Domosławskiego „Kapuściński non-fiction”. Jak ustaliła „Rz”, Alicja Kapuścińska, wdowa po pisarzu, która jest właścicielką praw autorskich, zagroziła, że cofnie im zgodę na wznowienia książek męża.

Paweł Szwed z wydawnictwa Świat Książki, polskiego wydawcy biografii, jest jednak przekonany, że książka ukaże się w kilkunastu państwowych świata. – Mamy oferty z większości krajów Unii Europejskiej oraz USA – mówi. – Jeszcze żadna z naszych książek nie wywoływała takiego zainteresowania na świecie. W książce są fragmenty napisane na podstawie akt IPN. Wynika z nich, że Kapuściński był zarejestrowany przez wywiad PRL jako współpracownik. Kontrowersje budzą też informacje dotyczące kontaktów towarzyskich pisarza.Alicja Kapuścińska próbowała też zablokować wydanie książki o mężu w Polsce. Złożyła pozew w sądzie. Kilka dni temu został on jednak odrzucony. W piątek publikacja trafiła do księgarń.Wdowa wniosła apelację. Jej pełnomocnik dowodzi, iż nie miała świadomości, że Domosławski pisze biografię Kapuścińskiego, i nie wyrażała na to zgody. Chce też uznania, że autor dopuścił się naruszenia prawa, zamieszczając fragmenty niepublikowanej dotąd twórczości pisarza.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE