Usługi budowlane w Niemczech, więc i podatek niemiecki

aktualizacja: 11.02.2010, 04:00
[b]Osoba wykonująca usługi budowlane w Niemczech, rozliczająca się z dochodów w Polsce ryczałtem, wystawia rachunki dla usługobiorcy będącego podatnikiem niemieckim. Czy naliczyć od tego VAT? Czy dochód uzyskany za granicą wlicza się do limitu obrotu VAT w Polsce? Czy taki usługodawca musi zarejestrować się w Polsce dla potrzeb VAT? [/b]

Usługi budowlane są opodatkowane według zasady przewidzianej dla usług związanych z nieruchomościami.
Zgodnie z art. 28e [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o podatku od towarów i usług[/link] miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości.Skoro zatem usługi budowlane są wykonywane na terenie Niemiec, to nie są one opodatkowane polskim VAT, tylko podatkiem od wartości dodanej w miejscu położenia nieruchomości, czyli w Niemczech.Potwierdziła to[b] Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 29 sierpnia 2008 r. (IBPP2/443-522/08/BW)[/b].
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE