Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Łukaszenko ujarzmił Internet

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko
PAP/EPA
Użytkownicy Internetu stracš anonimowoœć, a łamišcym prawo portalom będzie odcinany dostęp do sieci. Tak postanowił prezydent kraju
„Wyglšda na to, iż białoruski Internet jako wysepka wolnej wymiany poglšdów i niezależnej informacji już wkrótce zniknie, a dostęp do naszych stron oraz do innych niezależnych portali informacyjnych stanie się niemożliwy” – tak ocenia skutki wejœcia w życie prezydenckiego dekretu opozycyjny białoruski portal Karta 97. O tym, iż dekret powstał głównie z myœlš o eliminowaniu z Internetu treœci opozycyjnych, przekonani sš również niezależni eksperci. Zdaniem wiceprzewodniczšcego Białoruskiego Zrzeszenia Dziennikarzy (BAŻ) Andreja Bastunieca zawarte w dokumencie regulacje, dotyczšce na przykład przestrzegania praw autorskich, sš powtórzeniem przepisów odpowiedniej ustawy. Najbardziej istotne w dekrecie jest jego zdaniem zobowišzanie dostawców Internetu do prowadzenia ewidencji œwiadczonych usług oraz danych użytkowników. – Daje to między innymi możliwoœć identyfikacji osób, które często odwiedzajš opozycyjne strony internetowe – przekonuje Bastuniec, twierdzšc, iż w ten sposób władze będš mogły kontrolować poglšdy internautów. Anonimowoœci nie uda się zachować nawet goœciom kafejek internetowych. Wstęp do nich będzie możliwy tylko po spisaniu przez właœciciela danych z dowodu tożsamoœci klienta.
O tym, że głównym celem dekretu jest walka z anonimowoœciš w sieci, mówił jeszcze przed jego podpisaniem sam Aleksander Łukaszenko. – Proszę spojrzeć na ten œmietnik! – emocjonował się białoruski prezydent zapytany o plany zaprowadzenia porzšdku w Internecie podczas konferencji prasowej w grudniu zeszłego roku. Łukaszenko przyznał się wówczas, iż do wydania dekretu namawiali go zwierzchnik białoruskiego prawosławia metropolita Filaret i patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl. – Nie będziemy nikomu niczego zabraniać. Zrobimy jednak tak, by człowiek, który rozpowszechnia tam brudy, ponosił za to odpowiedzialnoœć – zapewniał dziennikarzy prezydent. Inicjatywa prezydenta budzi powszechnš krytykę, bardzo za to podoba się dziennikowi „Sowietskaja Biełorussija”, który jest organem prasowym administracji Łukaszenki. W komentarzu redakcyj- nym autor nie posiada się z radoœci na myœl o tym, że „anonimowi internauci, którzy dzisiaj bezkarnie rozpowszechniajš kłamliwe i zniesławiajšce treœci, będš musieli wyjœć z cienia”.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL