Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Czy Tusk poparł Julię Tymoszenko?

Donald Tusk i Julia Tymoszenko
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Premier Polski Donald Tusk, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy pojawili się w klipie wyborczym premier Julii Tymoszenko
Film pojawił się w internetowym serwisie YouTube. Wynika z niego, że cała trójka popiera kandydaturę żelaznej Julii na prezydenta Ukrainy. Jednak klip natychmiast wywołał oburzenie opozycyjnej Partii Regionów, którš kieruje wyborczy rywal Tymoszenko Wiktor Janukowycz. 7 lutego oboje zmierzš się w drugiej turze wyborów prezydenckich.
– Tymoszenko jest samozwańcem. Ani Sarkozy, ani Merkel, ani Tusk nie wygłaszali żadnych oœwiadczeń z poparciem dla jej kandydatury w wyborach prezydenckich – oœwiadczyła Hanna Herman, wiceszefowa Partii Regionów. I ostrzegła: – Manipulacje nazwiskami œwiatowych przywódców, których dopuszcza się Julia Tymoszenko, mogš doprowadzić do międzynarodowej izolacji Ukrainy. Co widać na filmie? To kilkanaœcie migawek z ostatniego zjazdu Europejskiej Partii Ludowej, do której należy ukraińska partia Batkiwszczyna – ugrupowanie, które jest częœciš parlamentarnego Bloku Julii Tymoszenko. – Członkowie Europejskiej Partii Ludowej: prezydent Francji Nicholas Sarkozy, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Polski Donald Tusk wyrażajš poparcie swej partii (EPL), oœwiadczajšc, że Julia Tymoszenko jest jedynym demokratycznym i proeuropejskim kandydatem na prezydenta Ukrainy – mówi głos lektora. W tym czasie Sarkozy, Merkel i Tusk œciskajš dłoń Julii Tymoszenko. W filmie pojawia się także przewodniczšcy Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. – Julia Tymoszenko szanowana jest i na Ukrainie, i w Europie, czego nie można powiedzieć o Wiktorze Janukowyczu. Za granicš dziwiš się, co robi w polityce człowiek z kryminalnš przeszłoœciš – oœwiadczył przedstawiciel partii Tymoszenko Ihor Hryniw. Jak podał TVN 24, polski MSZ zaczšł badać sprawę.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL