SOSEScript: API/Gemius/script.php5 failed executing with the following error: Error on line 188 position 1: Call to a member function xpath() on a non-object

Zatrzymane uprawy modyfikowanej kukurydzy

aktualizacja: 20.01.2010, 02:56
Zatrzymane uprawy modyfikowanej kukurydzy
Zatrzymane uprawy modyfikowanej kukurydzy
Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Tomek Koryszko Tom Tomek Koryszko

Rolnicy ze zniecierpliwieniem czekają na nową ustawę o GMO

W ubiegłym roku pola upraw genetycznie modyfikowanych (GMO) w Polsce nie wzrosły – ocenia Polski Związek Producentów Kukurydzy. Według jego szacunków rolnicy zasiali w ubiegłym roku kukurydzę MON 810 – jedyną zmodyfikowaną odmianę dopuszczoną do uprawiania w Unii Europejskiej – na łącznej powierzchni 3 tys. hektarów.

Kukurydza MON 810 wprowadzona na rynek przez Monsanto robiła furorę w 2008 r., kiedy jej uprawy w Polsce zwiększyły się dziesięciokrotnie. Producenci rolni masowo kupowali nasiona tego odpornego na szkodniki zboża za granicą, obchodząc zakaz sprzedaży genetycznie modyfikowanego materiału siewnego, jaki obowiązuje w Polsce. Teraz jednak boją się tak postępować. Nowa ustawa o GMO, nad którą prace w przyszłym miesiącu rozpocznie Sejm, ureguluje także wysiewanie nasion GMO na pola. Rolnicy będą musieli zdobyć szereg pozwoleń, jeśli będą chcieli uprawiać zboże GMO. Zdaniem ekspertów na decyzjach rolników o niezwiększaniu powierzchni upraw zaważyła także sytuacja ekonomiczna. – Po dobrych wynikach uprawy kukurydzy w 2007 r. i zwiększeniu powierzchni w 2008, w 2009 roku na skutek stagnacji na rynku i spadku cen wielu rolników ograniczyło zasiewy – ocenia prof. Tadeusz Michalski, prezes PZPK.O słabej ekonomicznie sytuacji polskich gospodarstw świadczą dane o plonach z ostatnich dziesięciu lat. Według obliczeń Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej średnie plony zbóż w ostatniej dekadzie nie poprawiły się i były uzależnione głównie od warunków pogodowych.– Przy słabych glebach, jakie dominują w kraju, i niskim zużyciu środków chemicznych i nawozów wysokość plonów nie rośnie. Dlatego przy braku większych zmian nakładów, średni wynik polskich plonów prawdopodobnie nigdy nie będzie taki, jak np. w Niemczech – ocenia Wiesław Łopaciuk z IERiGŻ.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE