Na co wydać pieniądze z funduszu socjalnego?

aktualizacja: 07.01.2010, 06:56

W naszym zakładzie powstała komisja socjalna. Chcemy utworzyć regulamin. Na co możemy przeznaczyć pieniądze, a na co nie?

Decyzja o tym, na co przeznaczyć pieniądze z funduszu socjalnego, należy do komisji zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Możliwości są duże, ponieważ [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9FB2DFBCD49CCE58C3080557275E4915?id=74017] ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.)[/link] mówi tylko ogólnie, że fundusz jest przeznaczony na:
- finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu,
- dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz
- tworzenie zakładowych żłobków, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Co rozumieć przez działalność socjalną? Tu definicja jest również bardzo obszerna. W świetle art. 2 pkt 1 ustawy, są to:
- usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
- udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej,
- udzielanie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Niewątpliwie decyzja o przeznaczeniu środków z funduszu powinna być poprzedzona rozpoznaniem potrzeb socjalnych załogi. Zadaniem funduszu nie jest bowiem dofinansowywanie po równo wszystkich pracowników. A już niewątpliwie przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1).
[b]Więcej o tworzeniu regulaminu zfśs piszemy w artykułach:[/b]
[link=http://www.rp.pl/artykul/58601.html] „Co napisać w regulaminie funduszu socjalnego”[/link]
[link=http://www.rp.pl/artykul/89920,57628_Jak_sporzadzic_regulamin_socjalny.html] „Jak sporządzić regulamin socjalny"[/link]
[b]Polecamy też nasze serwisy:[/b]
[link=http://www.rp.pl/temat/56632.html]rp.pl » Dobra Firma » Kadry » Świadczenia dla pracowników » Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych[/link]
[link=http://www.rp.pl/temat/89920.html]rp.pl » Dobra Firma » Kadry » Umowy i dokumenty » Regulaminy » Regulamin socjalny[/link]
Komentarz dnia

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE