Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kultura

Zamek Krzyżtopór będzie odnowiony

Zamek Krzyżtopór
Fotorzepa, MW Michał Walczak
Ponad 12 mln złotych będzie kosztowała częœciowa renowacja ruinXVII-wiecznego zamku Krzyżtopór w UjeŸdzie (Œwiętokrzyskie).
Wójt gminy Iwaniska Marek Staniek i przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. Andrzej Koss podpisali umowę na realizację przedsięwzięcia. Pracownicy i studenci warszawskiej ASP najpierw przeprowadzš na terenie budowli badania archeologiczne. W ramach prac konserwatorskich zostanie odnowiona brama wjazdowa do zamku, częœciowo dziedziniec oraz sale balowe, w których znajdš się ekspozycje muzealne i galeria. W planach jest też częœciowa rekonstrukcja ogrodu różanego przy zamku. Renowacja ruin jest elementem realizacji przez gminę unijnego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt "Zamek Krzyżtopór w UjeŸdzie - markowym produktem turystycznym województwa œwiętokrzyskiego" przewiduje także promocję turystycznš zamku. Jak powiedział PAP Staniek, przetarg na zorganizowanie promocji będzie ogłoszony w styczniu 2010 roku.
W ramach inwestycji przy zabytkowej budowli majš powstać œcieżki dydaktyczne. Przed zamkiem zostanie zbudowany nowy parking. Całoœć przedsięwzięcia ma zostać zrealizowana w cišgu dwóch lat. "Mimo braku profesjonalnej promocji Krzyżtopór to po "Juraparku" w Bałtowie i Œw. Krzyżu trzecie, najczęœciej odwiedzane przez turystów miejsce w regionie œwiętokrzyskim. Chcemy, by zamek stał się miejscem, w którym turyœci będš mogli poznać dzieje potęgi XVII-wiecznej Rzeczpospolitej" - powiedział PAP odpowiedzialny za œrodki unijne z ramienia zarzšdu województwa Marcin Perz. Wczesnobarokowy zamek w UjeŸdzie zbudowano w latach 1626 - 1644 na polecenie magnata Krzysztofa Ossolińskiego. Powstał "palazzo in fortezza" - pałac w fortecy, czyli połšczenie domu z siedzibš obronnš. Według legendy, zamek został zbudowany na zasadach kalendarza: ma cztery baszty - bo tyle jest pór roku, 12 sal - tyle, ile jest miesięcy w roku, 52 pokoje odpowiadajš liczbie tygodni, a 365 okien - liczbie dni. Nazwa Krzyżtopór pochodzi od krzyża - symbolu religijnoœci fundatora - i toporu, herbu Ossolińskich, wykutych nad głównym wejœciem do zamku. W 1655 roku Krzyżtopór zrabowali Szwedzi, a w ruinę popadł on po konfederacji barskiej w 1770 roku. Do dziœ zachowało się ok. 90 proc. murów oraz 10 proc. sklepień pierwotnej budowli, które sukcesywnie zabezpieczano jako trwałš ruinę. Przetrwały także bastiony, fosa i œlady mostów.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL