O sopockiej Polonii po latach

aktualizacja: 25.12.2009, 10:26
O sopockiej Polonii po latach
O sopockiej Polonii po latach
Foto: muzeumsopotu.pl

Ponad 300 fotografii i kilkadziesiąt dokumentów ukazujących losy kilkunastu polskich rodzin w Sopocie w latach 1897-1945 można oglądać do 30 marca na wystawie otwartej w
miejscowym muzeum.

"Zależało nam, aby życie tych rodzin pokazać na tle ważnych wydarzeń w kurorcie" - powiedziała o wystawie "Kartki z pamiętników. Polacy w Sopocie 1897-1945", dyrektor Muzeum Sopotu Małgorzata Buchholz-Todoroska.

Pierwsza data w tytule ekspozycji ma związek z tym, że w 1897 r. ukazała się pierwsza w języku polskim w Sopocie gazeta "Copocka Gazetka Kąpielowa". Zdjęcia i dokumenty takie jak np. świadectwa szkolne czy akty chrztu z prywatnych archiwów polskich rodzin w dużej części nie były wcześniej publicznie pokazywane.Oprócz domowych zbiorów na wystawie zobaczyć też można m.in. dokumenty polskiego wywiadu dotyczące rodaków mieszkających w Sopocie oraz kolportowane w kurorcie ulotki Związku Obrony Kresów Zachodnich odradzające polskim obywatelom wypoczynek w mieście. "Nie narażaj się na miano pachołka germańskiego" - ostrzega jeden z plakatów. Jako alternatywę na letnie wakacje proponowano Polakom np. Orłowo w Gdyni.Przed wybuchem II wojny światowej w Sopocie mieszkało 28 tysięcy osób, z czego ok. 10-12 proc. stanowili Polacy. Spora ich część była urzędnikami pracującymi na kolei i poczcie w Wolnym Mieście Gdańsku (w skład jego terytorium wchodził też Sopot). Polacy zajmowali się też rzemiosłem, byli m.in. piekarzami i szewcami. Obywatele polscy byli skupieni w różnych stowarzyszeniach, posiadali też własną siedzibę - Dom Polski. Od samego początku działalności organizacji polonijnych patronowała im jedyna katolicka parafia w mieście - Gwiazda Morza.

Żródło:

POLECAMY

KOMENTARZE