Pracodawca nie może brać odcisków palców

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Danych biometrycznych nie wolno wykorzystywać do kontroli czasu pracy
Pracodawca nie ma prawa pobierać odcisków palców od zatrudnionych, nawet za ich zgodą. Jest to obejście przepisów kodeksu pracy – stwierdził [b]Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I OSK 249/09)[/b].– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F26888DC718C602C15AB880B0949F3EB?id=76037]Kodeks pracy[/link] w art. 22[sup]1[/sup] wymienia dane, jakich pracodawca może żądać od pracownika. Pobieranie i przetwarzanie innych danych jest niedopuszczalne – podkreśliła sędzia Ewa Dzbeńska.Tymczasem systemami biometrycznymi wykorzystującymi linie papilarne interesuje się wielu przedsiębiorców. Uważa się je za skuteczniejszy od innych sposób rejestracji czasu pracy.W spółce LG Electronics Mława wprowadzono rejestrację wejść i wyjść z zakładu za pomocą czytników linii papilarnych, przetwarzanych na zapis cyfrowy. Odbyło się to za zgodą pracowników, wyrażoną w pisemnych oświadczeniach.Generalny inspektor danych osobowych nakazał usunięcie i zaprzes...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL