Satelita pomoże badać bilans wodny na Ziemi

aktualizacja: 03.11.2009, 08:03
fot: AFP PHOTO ESA/AOES Medialab
fot: AFP PHOTO ESA/AOES Medialab
Foto: AFP

Europejski satelita SMOS rozpoczął trzyletnią misję. W kosmos wyniosła go rosyjska rakieta Roskot wystrzelona z kosmodromu Plesieck w północnej Rosji.

SMOS zbierać będzie dane o wilgotności powierzchni lądów, a także o zasoleniu wód w oceanach. Umożliwi to 69 sensorów mikrofalowego radiometru rozmieszczonych na trzech ramionach satelity. Dane uzyskane w ten sposób pozwolą uzupełnić informacje pochodzące z obserwatoriów na Ziemi. Dzięki nim naukowcy będą mogli stworzyć dokładny model systemu wodnego naszej planety i wcześniej przewidywać zjawiska ekstremalne w pogodzie.
—Zmiany klimatyczne są faktem, ale ich wpływ na opady, odparowywanie wody z gleby i ryzyko powodzi nie jest jasny – powiedział Yann Kerr, szef programu naukowego SMOS. – Woda gra ważniejszą rolę od temperatury.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE