Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kosmos

Meteoryt na łotewskiej łšce

PAP/EPA
Obiekt podobny do meteorytu spadł w rejonie miasta Mazsalaca na północyŁotwy na łškę, pozostawiajšc w ziemi krater o głębokoœci kilku metrów - powiadomili strażacy łotewscy. Po wstępnej analizie, okazuje się, ze dół wykopano łopatš.
Œrednicę krateru agencja Associated Press okreœla na dziewięć metrów, a AFP - na 15 metrów. O zjawisku miejscowe władze powiadomione zostały w niedzielę. Geolog Uldis Nulle, który tego dnia odwiedził miejsce zdarzenia, widział unoszšcy się z krateru dym. Jak przekazał Associated Press, jego pierwszym wrażeniem było to, że doszło do upadku meteorytu. Rzeczniczka straży Inga Vetere powiedziała, że nikt nie został ranny. Na miejscu nie odkryto żadnego skażenia chemicznego czy radioaktywnego.
Eksperci spoza Łotwy oceniajš, że uderzenie w Ziemię tak dużego meteorytu jest zjawiskiem niezwykłym. Większoœć spadajšcych na Ziemię z przestrzeni kosmicznej obiektów spala się w atmosferze. Henning Haack z uniwersyteckiego Muzeum Geologicznego w Kopenhadze powiedział, że domniemany meteoryt musiałby mieć co najmniej metr œrednicy, by spowodować krater tych rozmiarów. Na miejsce przybędzie grupa ekspertów, która zbada krater i zabierze próbki skały do Rygi, gdzie zostanš przebadane - oznajmił Nulle. [srodtytul]To mistyfikacja[/srodtytul] Naukowcy badajšcy krater oœwiadczyli, że była to mistyfikacja. Dół wykopano łopatš. - To nie jest prawdziwy krater. On jest sztuczny - powiedział Uldis Nulle z łotewskiego Centrum Œrodowiska, Geologii i Meteorologii. Dodał, że pierwsze, co pomyœlał, kiedy w niedzielę wieczorem zobaczył szeroki na dziewięć i głęboki na trzy metry krater, to że powstał on w wyniku upadku meteorytu. Z dziury unosił się nawet dym. Badajšcy wykop w œwietle dziennym stwierdzili jednak, że jest on zbyt wšski, aby mógł być wynikiem upadku meteorytu. Rzeczniczka policji Sigita Pildava oœwiadczyła, że na razie nie wiadomo, czy w tej sprawie zostanie wszczęte œledztwo.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL