Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

USA: Nie wykluczamy użycia siły wobec Iranu

Barack Obama
AFP
Iran wszedł na drogę, która prowadzi do konfrontacji - uważa Barack Obama. W takiej sytuacji USA nie wykluczajš akcji zbrojnej.
- Działania Iranu budzš poważne wštpliwoœci, co do pokojowej natury programu nuklearnego - mówił prezydent po zakończeniu szczytu państw G-20, na którym ujawnił, że Iran dysponuje drugim oœrodkiem nuklearnym. Wiodšcym tematem spotkania przywódców najbogatszych państw œwiata miał być globalny rozwój gospodarczy i walka ze skutkami kryzysu, ale kwestia Iranu przyćmiła ekonomiczne wštki dyskusji - ocenia agencja Asociated Press. Wydaje się, że prezydent Obama ma niewielkie nadzieje na to, że planowane na przyszły tydzień spotkanie irańskich ekspertów nuklearnych z naukowcami z USA i innych krajów w Genewie przyniesie jakieœ rozwišzanie - komentuje AP.
Poczštkowo uznawano za optymistyczny sygnał to, że Iran zgodził się na konsultacje w Genewie, jednak odkšd poinformował, że buduje drugš instalację do wzbogacania uranu, USA oraz sojusznicy zmienili retorykę i coraz dobitniej krytykujš Teheran, grożšc mu sankcjami. Kraje grupy 5 plus 1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) przygotowujš się do rozmów z Iranem, które majš się odbyć 1 paŸdziernika. Ale na zakończenie szczytu w Pittsburghu Obama powiedział dziennikarzom: "Jeœli stwierdzimy, że dyplomacja nie odnosi skutków, znajdziemy się w położeniu, które uzasadni (...) surowe sankcje". [ramka][srodtytul]Obama wiedział, ale nie powiedział[/srodtytul] Jak ujawnił Washington Times wysoki rangš przedstawiciel administracji Baracka Obamy prezydent USA już od poczštku swej kadencji wiedział, że Iran buduje drugš instalację nuklearnš. Dał temu nawet wyraz aluzyjnie w czasie swej przemowy inauguracyjnej. Zdaniem przedstawiciela Białego Domu Obama œwiadomie zwlekał, aż 9 miesięcy z ujawnieniem tych rewelacji. Administracja prezydenta w tym czasie starała się pozyskać sojuszników, którzy poprš twarde stanowisko USA wobec działań Iranu. Stšd rezygnacja z planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, której sprzeciwiała się Rosja. Według przedstawicieli Białego Domu sš już pierwsze sygnały z Moskwy mówišce o poparciu działań USA. [/ramka]
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL