Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Sasha Obama niczym John Kennedy junior

John Kennedy junior, paŸdziernik 1963
AP
A kuku! – mogłaby zawołać oœmioletnia Sasha Obama, przyłapana przez fotografa Białego Domu, kiedy skrada się za kanapš w Gabinecie Owalnym. Zapracowany przy XIX-wiecznym biurku 44. prezydent USA wyglšda na nieœwiadomego obecnoœci młodszej córki.
46 lat wczeœniej œwiat obiegło podobne zdjęcie z Białego Domu, ukazujšce jak dwuletni Kennedy junior bawił się w tym samym gabinecie. John John uwielbiał ponoć ukrytš częœć biurka zmontowanego z dębowego drewna po żaglowcu “Resolute”, o której mówił “mój dom”. Słynna czarno-biała fotografia powstała w paŸdzierniku 1963 roku – zaledwie miesišc przed zabójstwem Kennedy’ego, najmłodszego prezydenta w historii USA. Potem długo nie było okazji do robienia podobnych zdjęć. W Białym Domu nie mieszkały tak małe dzieci jak Sasha i jej 11-letnia siostra Malia. Dziewczynki pewnie muszš buszować po prezydenckiej rezydencji, bo ich mama Michelle Obama wprowadziła absolutny zakaz oglšdania telewizji i całodziennego grania na komputerze. Te rozrywki – jak przypomina telewizja ABC News – dozwolone sš dopiero po kolacji i tuż przed pójœciem spać. I teraz jednak reporterzy rzadko majš okazję do portretowania Obamówien, ponieważ prezydencka para się stara, by pierwsze dzieci Ameryki mogły żyć najnormalniej jak to możliwe.
Czy więc fakt, że zdjęcie zostało opublikowane niecały tydzień przed rozpoczęciem przez prezydenta nowej ofensywy politycznej w Kongresie to przypadek? – Nic w Białym Domu nie dzieje się przypadkiem. Odpowiednie materiały sš publikowane wtedy, kiedy najlepiej mogš się przysłużyć administracji prezydenckiej. Dlatego jestem przekonany, że gdyby Obama nie miał w tym interesu, zdjęcie nie trafiłoby do mediów – mówi dr James Boys, specjalizujšcy się w historii USA na Uniwersytecie Richmond. – Fotografia została zrobiona wkrótce po œmierci senatora Tedda Kennedy’ego, a Obama stara się kreować siebie na Johna Kennedy’ego nowego pokolenia – zwraca uwagę dr Boys.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL