Dla wszystkich nauczycieli świadczenie kompensacyjne, a dla niektórych – pomostówka
aktualizacja: 27.08.2009, 06:53

Po 30 latach stażu, w tym 20 latach pracy w oświacie, nauczyciel wciąż może zakończyć aktywność zawodową. Jest to możliwe, jeśli ma 55 lat i rozstał się ze szkołą

Ten rok przyniósł spore zmiany w zasadach przechodzenia na wcześniejsze emerytury nauczycieli. Kto do końca 2008 r. spełnił warunki do wcześniejszego przejścia na emeryturę z tytułu pracy w szczególnym charakterze lub z art. 88 Karty nauczyciela, ale jeszcze nie rozstał się ze szkołą, ten może skorzystać z tych uprawnień w każdej chwili – aż do osiągnięcia 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna. Pozostałym trudniej niż dotychczas będzie zakończyć współpracę ze szkołą przed powszechnym wiekiem emerytalnym. Nauczyciele wciąż jednak mają taką możliwość. Przewidziano bowiem dla nich tzw. świadczenia kompensacyjne, o których mowa w obowiązującej od 1 lipca br.[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8BCEDE75C99BB8490B2BAD978D26EEDD?id=315409] ustawie z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (DzU nr 97, poz. 800)[/link]. Ponadto ci pracujący z trudną młodzieżą mogą też przejść na emeryturę pomostową. [srodtytul]Staż i wiek[/srodtytul] Nauczyciel, który zgromadził odpowiedni staż – taki sam, jakiego wymagał art. 88 Karty nauczyciela – może przejść na tzw. świadczenia kompensacyjne. W tym jednak wypadku przepisy stawiają wymagania nie tylko co do stażu, ale także co do wieku. Będą one zresztą rosły wraz z upływem czasu. Od 2009 r. do do końca 2014 r. wymaga się od nauczyciela – zarówno kobiety, jak i mężczyzny – ukończenia 55 lat. W praktyce jest to więc świadczenie przeznaczone dla osób urodzonych po 31 grudnia 1953 r. Najmłodsi, którzy będą mogli je jeszcze otrzymać, to kobiety z rocznika 1973 i mężczyźni z rocznika 1968. Prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje nauczycielowi, który:

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

KOMENTARZE

Komentarz dnia

Krupa: Niewielkie zainteresowanie bezpłatnymi poradami prawnymi