Jak liczyć zasiłek chorobowy po powrocie pracownika z krótkiego urlopu wychowawczego

Zasada jest jedna: przyjmujemy miesiące, w których zatrudniony pracował więcej niż połowę obowiązującego go czasu, a pomijamy te, w których krócej
[b]Pracownik przebywał na wychowawczym tylko dwa miesiące. Czy w takim wypadku do podstawy zasiłku chorobowego bierze się kwoty z umowy o pracę, czy może średnią z ostatnich 12 miesięcy, ale dzieli się na dziewięć? Jak obliczyć tę podstawę po powrocie pracownika z macierzyńskiego? [/b] Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (także wynagrodzenia za czas choroby oraz pozostałych zasiłków) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, albo w niektórych przypadkach z krótszego okresu. To zasada określona w art. 36 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D8B0467772A94C07C87DB6817CE374C1?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link], dalej ustawa zasiłkowa. Jednym z tych przypadkó...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL