Kara umowna za nieterminową dostawę może być kosztem

aktualizacja: 23.07.2009, 06:38
[b]W DF z 9 lipca, w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/331058.html]"Otrzymasz karę, masz przychód, zapłacisz – nie zawsze masz koszt"[/link] przeczytałem, że „Kary umowne poniesione z tytułu nieterminowego wykonania dostaw, robót i usług mogą być kosztem (...), ponieważ nie są wymienione w zamkniętym katalogu kar umownych”. Jednocześnie w tym samym tekście piszecie, że zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu nie uważa się za koszty uzyskania kar umownych z tytułu „zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad”. O co tu chodzi, skoro „nieterminowe wykonanie dostaw” zawarte jest w pojęciu „zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad”? Innymi słowy nieterminowe wykonanie dostaw zawsze będzie zwłoką w dostarczeniu towaru wolnego od wad, a więc kara z tego tytułu nigdy nie może być kosztem uzyskania przychodu. [/b]Na początek przypomnijmy, że z art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu:
Dziękujemy za zainteresowanie
profesjonalnymi treściami "Rzeczpospolitej".
Miesięczny limit bezpłatnego dostępu do artykułów płatnych został wyczerpany.
Sprawdź ofertę lub zarejestruj się i bezpłatnie czytaj przez 30 dni
masz już konto w serwisie -
sprawdź ofertę

Odkryj cyfrową "Rzeczpospolitą"

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Nowoczesna aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Pakiet Standard
już od:
4,92PLN
za dzień
SPRAWDŹ
Masz problem? pomoc@rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE