Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Styl Życia » Podróże

Podróże

Questing czyli turystyka z zagadkami

jen 18-07-2009, ostatnia aktualizacja 18-07-2009 12:35
źródło: Fotorzepa
autor: Marek Dusza

Zwiedzanie jak podchody, poznawanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego dzięki zagadkom i łamigłówkom - tak można opisać questing

Ta forma turystyki powstała w USA. W przyszłym roku questy mają powstać w świętokrzyskim Bałtowie.

Turysta dostaje mapkę i opis questu (z ang. poszukiwanie) czyli napisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędruje zgodnie z instrukcjami rozwiązując zagadki i łamigłówki, np. po dodaniu cyfr, które znajduje w terenie, musi wykonać konkretną liczbę kroków. Tym sposobem dociera do miejsca, do których chce go zaprowadzić organizator. Mogą to być nie tylko atrakcje turystyczne, ale też np. punkty gastronomiczne. Na końcu wędrowiec odkrywa skarb - przeważnie skrzyneczkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest.

Questing wymyślił 15 lat temu Amerykanin Steve Glazer. Metoda ta jest obecnie jednym z głównych działań regionalnej organizacji non-profit Vital Communities z White River Junction w Vermont. Questing ma na celu rozwijanie poczucia tożsamości z danym regionem, upowszechnianie wyjątkowych miejsc wyróżniających się krajobrazem, przyrodą czy dziedzictwem kulturowym. Efektem questu ma być wyedukowanie społeczności lokalnej i turystów na temat regionu, a w dalszej kolejności zainspirowanie ludzi do jego ochrony.

Steve Glazer na przełomie czerwca i lipca na zaproszenie Stowarzyszenia "Krzemienny Krąg" gościł w Bałtowie i Ostrowcu Świętokrzyskim. Podczas szkolenia dla osób zajmujących się turystyką przygotowano quest "Tropem książęcych lwów", który poprowadzi turystę po Wzgórzu Pałacowym w Bałtowie, a jego tematem przewodnim będzie historia rodu Druckich-Lubeckich. Natomiast dla Ostrowca powstał pomysł zorganizowania questu opartego na historii hutnictwa.

Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Krzemienny Krąg" Jarosław Kuba powiedział PAP, że drugi quest w Bałtowie powstanie w Żydowskim Jarze - malowniczym wąwozie, w którym znaleziono tropy dinozaurów z okresu górnej jury. Są tam także ciekawe okazy fauny i flory, taras widokowy, w pobliżu znajduje się rezerwat modrzewia.

Według prezesa, z pierwszych questów turyści odwiedzający Bałtów będą mogli korzystać w przyszłym sezonie. Powstanie pięć takich wędrówek tematycznych. Mają one m.in. zainteresować turystów mniej znanymi częściami Bałtowa, a jednocześnie rozładować ruch turystyczny w najbardziej popularnym parku jurajskim.

Bałtów od kilku lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc województwa świętokrzyskiego. Jego największa atrakcją jest JuraPark z naturalnej wielkości figurami dinozaurów. Inne atrakcje to spływ tratwami rzeką Kamienną, stok narciarski, zwierzyniec, ośrodek jazdy konnej. W 2008 roku Bałtów odwiedziło pół miliona turystów.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Poznań robi rogale w muzeum

  W najbliższy weekend w renesansowych wnętrzach kamienicy na poznańskim Starym Rynku rozpocznie działalność Rogalowe Muzeum Poznania. Odwiedzający będą mogli zobaczyć jak się je wypieka >>
  common