Czy pracę na ćwierć etatu zalicza się do stażu emerytalnego?

aktualizacja: 09.07.2009, 13:21
[b]- Mam 50 lat. Pracuję na 1/4 etatu. Czy będzie mi to zaliczone do emerytury?[/b]
[b]Tak.[/b] Do stażu emerytalnego jest zaliczane również zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Co innego, gdyby chodziło o zatrudnienie przed 14 listopada 1991 r. Wówczas byłoby ono uwzględniane jako okres składkowy, tylko jeżeli praca byłaby wykonywana co najmniej na pół etatu (przy czym pracę w niepełnym wymiarze u kilku pracodawców można było sumować).
Czytelniczka pisze, że ma 50 lat. Skoro urodziła się po 31 grudnia 1948 r., to w jej wypadku nie jest istotna długość okresów składkowych i nieskładkowych. Innymi słowy nie musi ona udowodniać minimalnego okresu składkowego i nieskładkowego (wynoszącego - dla kobiet urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. - co najmniej 20 lat).
Najkrócej rzecz ujmując wysokość jej emerytury będzie zależeć od lat pracy i wysokości opłaconych składek.
Wymagane jest tylko, by czytelniczka osiągnęła co najmniej 60 lat.
[b] Więcej na temat stażu emerytalnego piszemy w naszym serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/55642.html]Prawo » Świadczenia » Emerytury » Staż emerytalny[/link][/b]
Komentarz dnia

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE