Oprocentowanie zwróconej refundacji za leki jest kosztem działalności apteki

aktualizacja: 25.06.2009, 06:32
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Jako apteka otrzymujemy dopłaty do leków. Zdarza się, że po kontroli prawidłowości wypłat kwestionowana jest część refundacji, a jej zwrot powoduje obowiązek naliczenia odsetek. Czy odsetki od zwróconej refundacji za leki do NFZ będą kosztem podatkowym?

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 18 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8792BE0B9CF8E62B95D501C5A9ECDEBD?id=80474]ustawy o PIT [/link]nie uważa się za koszty uzyskania przychodu odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.Definicję niepodatkowych należności budżetowych zawiera art. 3 pkt 8 tej ustawy. Są to niebędące podatkami i opłatami należności, które stanowią dochód budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wynikające ze stosunków publicznoprawnych. Kluczowe zatem znaczenie ma ustalenie, czy kwoty odsetek, które wpływają do NFZ, są naliczane na podstawie przepisów ordynacji podatkowej.
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję plus na pół roku 33% TANIEJ
i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE