Czy władze sfałszują wynik wyborów prezydenckich w Iranie

aktualizacja: 13.06.2009, 02:43
Wybory prezydenckie w Iranie
Wybory prezydenckie w Iranie
Foto: AFP

Wysoka frekwencja miała sprzyjać zwolennikowi reform Musawiemu. Władze twierdzą, że wygrał Ahmadineżad

Kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych w Iranie Mir Hosejn Musawi – główny kontrkandydat ubiegającego się o reelekcję prezydenta Mahmuda Ahmadineżada – ogłosił się zwycięzcą. Jednak chwilę później irańskie MSW oświadczyło, że po podliczeniu części głosów Ahmadineżad ma 68-procentowe poparcie i to on z pewnością wygra.
– Nie można wykluczyć, że wybory zostały sfałszowane, ale na razie jest za wcześnie na oceny. Musimy zaczekać na pełne wyniki – powiedział „Rz” izraelski ekspert ds. Iranu Meir Javedanfar.
Od rana tłumy Irańczyków ustawiały się w kolejkach do punktów wyborczych. Niektórzy musieli czekać aż dwie godziny. Władze kilka razy wydłużały głosowanie, w sumie aż o sześć godzin. Ostatni raz podobną mobilizację obserwowano 12 lat temu, kiedy Irańczycy wybrali reformatora Mohameda Chatamiego. Zdaniem komentatorów wysoka frekwencja i tym razem miała być dowodem mobilizacji społeczeństwa, które miało dość rządów Ahmadineżada.
Musawi ostrzegał, że wybory mogą być sfałszowane. Skarżył się w piątek, że jego ludzie nie zostali wpuszczeni do lokali wyborczych, by nadzorować przebieg głosowania. Aby zapobiec protestom władze kazały zablokować możliwość wysyłania esemesów, które wcześniej służyły zwolennikom Musawiego do zwoływania wieców. Służby bezpieczeństwa ostrzegły też, że nie będą tolerować żadnych demonstracji przed ogłoszeniem wyników.
Do rozstrzygnięcia wyborów w pierwszej turze potrzebne jest zdobycie przez jednego z kandydatów ponad 50 procent głosów. Jeśli się to nie uda żadnemu z nich, 19 czerwca ma się odbyć dogrywka.
Musawi, który był premierem Iranu w latach 1980 – 1988, obiecuje reformy gospodarcze i odejście od konfrontacyjnej polityki wobec Zachodu. Nie ukrywa jednak, że nie chce zrezygnować z programu atomowego.
– Zarówno politycy, jak i mieszkańcy Iranu są dumni z programu nuklearnego postrzeganego jako element przywracania Iranowi należnego miejsca w regionie i na świecie – tłumaczył „Rz” były ambasador Polski w Teheranie Witold Waszczykowski. Jego zdaniem, jeśli Teheran nie odpowie pozytywnie na pojednawcze gesty USA, administracja Baracka Obamy może uznać za konieczne kontynuowanie projektu tarczy antyrakietowej. Waszyngton przypomniał w piątek, że domaga się od Iranu wstrzymania programu atomowego.
– Nawet gdyby prezydentem został reformator, to decyzje w sprawie polityki zagranicznej i programu atomowego podejmuje religijny przywódca – ajatollah. Zasadniczych zmian bym się więc nie spodziewał – mówi „Rz” Alex Bigham z brytyjskiego Foreign Policy Centre.
[i]Oficjalna strona Mir Hosejna Musawiego
[link=http://mirhussein.com]mirhussein.com[/link][/i]
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE