Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Rosomaki z polskiej stali majš być tańsze

Rosomaki (także te służšce naszym żołnierzom w Afganistanie) będš wyposażone w pancerz z polskich hut
Fotorzepa
Już w lipcu pierwsze rosomaki otrzymajš pancerz z polskiej stali – dowiedziała się „Rz”. Przygotowuje je Huta Stali Jakoœciowych ze Stalowej Woli
Rosomaki powstajš w fabryce transporterów w Siemianowicach. Współpraca z HSJ to efekt trzech lat przygotowań, inwestycji i testów. Po wojskowych próbach, które potwierdziły wytrzymałoœć pancerza, swoje testy przeprowadziła fińska Patria, dostawca technologii budowy transporterów. Produkcja rosomaków to dziœ największe przedsięwzięcie w zbrojeniówce. Kontrakt na dostawy 693 transporterów za prawie 5 mld złotych armia chce rozszerzyć o kolejne zamówienie na 143 pojazdy za następnych kilkaset milionów. Majowe próby rosomaka wypadły pozytywnie. Fińscy konstruktorzy musieli uznać, że blachy armstal z Huty Stali Jakoœciowych sš nie gorsze od szwedzkiego armoksu używanego dotšd do budowy opancerzenia. Majš być natomiast zdecydowanie tańsze. Tak twierdzi Przemysław Sztuczkowski, prezes Złomreksu, do którego należy HSJ. Nie chce jednak ujawnić ceny. Firma sporo zainwestowała w uruchomienie produkcji stali o szczególnej wytrzymałoœci. Do lipca WZM dostanš pierwszych pięć kompletów blach. Jakoœć stali ze Stalowej Woli docenia też Jaroslaw Stachowski z kierownictwa AMZ Kutno, prywatnej spółki, która produkuje samochody opancerzone i pojazdy bojowe o militarnym zastosowaniu. – Wytrzymałoœć stali z HSJ nie budzi zastrzeżeń. Proponujemy Złomreksowi, by teraz popracował nad jeszcze bardziej konkurencyjnš cenš – radzi Stachowski.
Szef Złomreksu Przemysław Sztuczkowski zamierza wykorzystać fakt, że jego huta znalazła się w elitarnym klubie producentów stali pancernej spełniajšcej wymagania NATO. W Europie oprócz Stalowej Woli najwyższej jakoœci stal specjalnego przeznaczenia z certyfikatami sojuszu północnoatlantyckiego robiš tylko Szwedzi, Niemcy i Francuzi.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL