Dwie faktury dokumentujące tę samą sprzedaż

aktualizacja: 08.06.2009, 06:57
Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Otrzymanie faktury dokumentującej sprzedaż towaru, na którą wcześniej wystawiono już fakturę VAT obejmującą część ceny – rozliczoną u nabywcy, nie daje prawa do odliczenia do momentu skorygowania pierwotnej faktury do zera

[b]Tak orzekł WSA w Poznaniu 2 kwietnia 2009 r. (I SA/Po 1588/08).[/b]Spółka kupiła artykuły oświetleniowe do zainstalowania w centrum handlowym. Ponieważ wystawione przez sprzedawcę faktury nie obejmowały wszystkich zakupionych artykułów, spółka wystąpiła z prośbą o wystawienie jednej faktury obejmującej całość kupionego towaru. Jednocześnie sprzedawca miał wystawić korekty do faktur pierwotnych. Nowa faktura została wystawiona w październiku 2007 r. Jednak spółka nie zewidencjonowała jej w tym miesiącu, ponieważ nie otrzymała korekty do już zewidencjonowanej faktury pierwotnej. Duplikat faktury korygującej otrzymała dopiero w styczniu 2008 r. Zatem faktury te ujęła w rozliczeniu za grudzień 2007 r.
Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Uzyskaj dostęp do pełnych treści.

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE