Granice egzekucji z zasiłku stałego

aktualizacja: 05.06.2009, 05:50

Brat nie łożył na utrzymanie trójki dzieci, ponieważ był alkoholikiem. Alimenty żona otrzymywała z funduszu alimentacyjnego. Dzieci są już dorosłe. Zaległe alimenty są dokonywane w drodze egzekucji komorniczej. Czy to jest zgodne z prawem, żeby z zasiłku stałego o wysokości 244,70 zł MOPS zabierał 60 proc. świadczeń?

[b]Tak[/b] Zasiłki przyznawane na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej, w tym świadczenia stałe, nie są w żaden sposób chronione przed egzekucją na zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych. Świadczenie takie może zatem podlegać egzekucji komorniczej.

Jeżeli zaś chodzi o wysokość zwolnienia od egzekucji, to pamiętać należy o wyrażonej w przepisach kodeksu cywilnego zasadzie, że w przypadku dłużnika nieotrzymującego stałej płacy wolne od egzekucji są pieniądze niezbędne do utrzymania jego i jego rodziny przez okres dwóch tygodni. Ocena wysokości tej kwoty należy zaś do organu egzekucyjnego.
Stałe zasiłki wypłacane z pomocy społecznej podlegają natomiast egzekucji na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za pracę. Zgodnie z art. 833 § 1 kodeksu postępowania cywilnego wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach kodeksu pracy.Zakres tej egzekucji określa art. 87 § 1 k.p. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu m.in. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Potrącenie na ten cel może sięgać do wysokości trzech piątych wynagrodzenia, bez względu na jego wysokość. Należy zatem stwierdzić, że postępowanie miejskiego ośrodka pomocy społecznej jest zgodne z obowiązującym prawem.[i]Podstawa prawna:
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE