Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Politycy PO w prokuraturze

Fotorzepa, Bartosz Siedlik
Dziœ zeznania w krakowskiej prokuraturze złoży szef krakowskiej PO Paweł Sularz, a jutro były poseł tej partii Józef Krzyworzeka. Obydwaj byli zatrudnieni w spółce zarejestrowanej w gabinecie ginekologicznym przez którš "przeprano" miliony złotych.
Prokuratura Okręgowa w Krakowie od roku prowadzi œledztwo dotyczšce gigantycznych malwersacji finansowych w Kraków Bussiness Park, spółce zajmujšcej się zarzšdzaniem kompleksami biurowców. W połowie 2008 r. zarzuty w tej sprawie usłyszało kilak osób, w tym Adam Œ., były prezes KBP, który według prokuratury był szefem grupy wyprowadzajšcej ze spółki, a potem pioršcej je w kilkudziesięciu spółkach zarejestrowanych nie tylko w Polsce, ale także na Cyprze i w Stanach Zjednoczonych. W sumie miało to być przynajmniej 50 milionów euro. Dziœ na 9.00 jako œwiadek w tej sprawie został wezwany Paweł Sularz, szef krakowskiej PO. Jak ujawniła w ubiegłym tygodniu "Rz" przez prawie rok był zatrudniony w zarejestrowanej w gabinecie ginekologicznym spółce Creation. Według prokuratury była to jednak z kilkudziesięciu spółek przez którš poprzez fikcyjne umowy wyprowadzano z KBP pienišdze. O swojej pracy w spółce będzie musiał też opowiedzieć krakowskim œledczym Józef Krzyworzeka, były poseł PO, obecnie starostwa krakowski. Jak ujawniła weekendowa "Gazeta Wyborcza" polityk pracował dla spółki na umowach-zleceniach. Z informacji "Rz" wynika, że Krzyworzeka ma stawić się w prokuraturze jutro o 9.00. Wczeœniej przeszukano mieszkania obydwu polityków. Sularz i Krzyworzeka będš też tłumaczyć się z pracy w Creation podczas nadzwyczajnego zebrania zarzšdu małopolskiej PO, który zaplanowano na dziœ.
Informatorzy "Rz" wskazujš, że to nie koniec przesłuchań polityków w tej sprawie. - W œledztwie pojawiajš się nazwiska zarówno polityków PO, jak i PiS. Jedni byli zatrudnieni w spółkach bioršcych udział w procederze, a inni, jak wskazujš œwiadkowie, byli finansowani przez Adama Œ. - mówi osoba znajšca materiały œledztwa. Dodaje jednak, że w œledztwie zaczynajš się również pojawiać nazwiska znanych prawników oraz członków zarzšdów spółek skarbu państwa.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL