Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wiadomoœci

Palikot pozna szczegóły śledztwa w swej sprawie?

Janusz Palikot
Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Prokuratura włšczyła Polmos Lublin do œledztwa w sprawie szkody, jakš poseł PO miał wyrzšdzić byłej żonie. Co to oznacza
Z informacji „Rz” wynika, że pełnomocnicy Polmosu Lublin będš mogli przesłuchiwać œwiadków i otrzymajš wglšd w akta œledztwa dotyczšcego rzekomej szkody, jakš byłej żonie Marii Nowińskiej miał wyrzšdzić Janusz Palikot, poseł PO. Ta oskarża go o ukrycie przed niš wielomilionowego majštku. – Spółka Polmos Lublin została włšczona do œledztwa w charakterze pokrzywdzonego – potwierdził „Rz” Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzšcej w tej sprawie œledztwo. Członkiem zarzšdu Polmosu Lublin jest Zbigniew Borowy, bliski współpracownik Janusza Palikota. A spółkę reprezentuje mecenas Janusz Łomża, jednoczeœnie pełnomocnik posła Platformy w sprawie rozwodowej z Nowińskš.
– To skandal – mówi o decyzji prokuratury mecenas Roman Giertych, pełnomocnik Nowińskiej. Sšdzi, że Palikot może teraz otrzymywać informacje o szczegółach prowadzonego przez prokuraturę postępowania. – Złożę w tej sprawie skargę do Prokuratury Krajowej i zażšdam odpolitycznienia œledztwa – zapowiada. Mecenas Łomża w rozmowie z „Rz” zapewnia, że informacje z postępowania nie trafiš do Palikota. – Nie będzie z naszej strony żadnych uchybień ani przekazywania informacji – mówi. – Poza tym nie ma potrzeby dzielić się tš wiedzš z Januszem Palikotem, bo to œledztwo jest absurdem. On działał zgodnie z prawem – podkreœla. Zaznacza również, że osobiœcie z ramienia Polmosu nie zajmuje się œledztwem prowadzonym przez warszawskš Prokuraturę Okręgowš. Wszczęte na wniosek Nowińskiej œledztwo toczy się od ponad roku. Maria Nowińska twierdzi, że przez byłego męża straciła 40 mln zł i że ukrył on przed niš częœć majštku za granicš. Palikot miał m.in. sprzedać po zaniżonej cenie ponad połowę udziałów spółki Jabłonna SA (właœcicielki 82 proc. Polmosu Lublin) firmie Grund Corporate Finance Partners zarejestrowanej w Luksemburgu dzień przed transakcjš. Z kolei udziałowcem GCFP jest JP Family Foundation z siedzibš w Curacao (Antyle Holenderskie). W ten sposób Palikot stracił formalnie kontrolę nad Polmosem. Nowińska sugeruje, że za tajemniczymi podmiotami kryje się sam Palikot. Według znajdujšcego się w materiałach œledztwa raportu renomowanej firmy doradczej akcje Jabłonny zostały sprzedane po zaniżonej cenie. Wartoœć ewentualnych strat poniesionych przez Marię Nowińskš ocenia obecnie biegły. – Od wyniku jego pracy zależy dalszy sposób prowadzenia œledztwa. Jeœli potwierdzi, że poniosła ona szkodę, Palikot może mieć kłopot – mówi rozmówca „Rz” z prokuratury. Sam Palikot wielokrotnie powtarzał w mediach, że z byłš żonš podzielił się sprawiedliwie, a z tajemniczymi firmami z Luksemburga i Antyli Holenderskich nie ma nic wspólnego.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL