Podatki

Kiedy można rozliczyć się wspólnie z dzieckiem

Na pytania czytelników dotyczące wspólnego rozliczenia małżonków odpowiada Monika Pogroszewska, dziennikarka „Rzeczpospolitej”
[b]Razem z partnerem wychowujemy dziecko. Nie jesteśmy jednak małżeństwem, mamy też inne meldunki. Czy mogę rozliczyć się jako samotna matka?[/b] Zgodnie z ustawą o PIT czytelniczka teoretycznie spełnia warunki pozwalające na rozliczenie jako samotna matka, ponieważ jest osobą niezamężną, ale według organów podatkowych nie może rozliczyć się wspólnie z partnerem, ponieważ de facto wychowują dziecko razem. Wspólne rozliczenie zostałoby w tej sytuacji zakwestionowane przez urząd skarbowy. Czytelniczka może natomiast skorzystać razem z partnerem z ulgi na dzieci, ponieważ nie ma wymogu, by rodzice byli po ślubie ani by mieli wspólny meldunek.
[b]Sama wychowuję syna. Chciałabym się z nim rozliczyć, ale nie wiem, czy mogę, bo dostaje on rentę po ojcu.[/b] [b]Tak.[/b] Prawo do wspólnego rozliczenia mają bowiem osoby, których dzieci otrzymywały rentę rodzinną. [b]Na początku 2008 r. sąd pozbawił męża praw rodzicielskich. Czy mogę rozliczyć się z córką jako osoba samotnie wychowująca dziecko?[/b] [b]Tak.[/b] Do osób samotnie wychowujących dzieci zalicza się również osoby pozostające w związku małżeńskim, jeśli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich. [b]Wychowuję dziecko od roku sama, bo mój mąż trafił do więzienia. Czy mogę rozliczyć się jako samotna matka?[/b] [b]Tak.[/b] Za samotnie wychowującą dziecko uważa się bowiem również osobę pozostającą w związku małżeńskim, której małżonek odbywa karę pozbawienia wolności.
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL