Jak złożyć PIT-37 przez Internet

aktualizacja: 08.04.2009, 07:16
Jak złożyć PIT-37 przez Internet
Jak złożyć PIT-37 przez Internet
Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Jeszcze w tym tygodniu wszyscy zainteresowani będą mogli tak rozliczyć dochody z pracy nawet bez bezpiecznego podpisu elektronicznego. Dotyczyć to będzie PIT-37 i załączników do tego druku. Zabezpieczeniem operacji będą dane podatnika

Taką możliwość daje podatnikom najnowsza nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3D04A98A83104D28D10CD59C547E5A61?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] podpisana już przez prezydenta. System ma być uruchomiony zaraz po publikacji ustawy i rozporządzeń wykonawczych. Dzięki nowym przepisom zainteresowani nie muszą posiadać tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Co prawda już od roku można rozliczać się online, ale chętnych nie było zbyt wielu. Zestaw do generowania bezpiecznego podpisu kosztuje bowiem 300 – 400 zł, a do tego co roku trzeba ponosić opłaty związane z jego używaniem – ok. 100 zł. Przy składaniu tylko jednego zeznania rocznie było to więc nieopłacalne. Co więcej, zanim ktoś przesłał swój PIT przez Internet, musiał najpierw złożyć do urzędu skarbowego zawiadomienie w formie papierowej i poczekać na potwierdzenie. [srodtytul]Dane zamiast e-podpisu [/srodtytul]Teraz jako zabezpieczenie całej operacji służyć będą tzw. dane autoryzacyjne podatnika, w tym NIP i PESEL oraz... kwota przychodu z ubiegłorocznego zeznania. Ponadto nie trzeba już będzie składać do urzędu żadnych papierowych dokumentów. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to tylko zmiana techniczna, nie podatkowa. Inna będzie jedynie forma komunikacji z urzędem.W uproszczony sposób złożyć będzie można PIT-37 oraz załączniki do tego formularza: PIT/O (ulga na dzieci, odliczenie darowizn), PIT/D (odliczenie wydatków mieszkaniowych) oraz PIT-2K (oświadczenie dla osób po raz pierwszy rozliczających ulgę odsetkową).
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE