Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Skromność każdemu się przyda

Warszawa. Plac Zamkowy
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
- Urzędnicy powinni dziœ pilnować nietylko przejrzystoœci, ale też skromnoœci - powiedziałw Rudzie Œlšskiej wicepremier Grzegorz Schetyna, odnoszšc się doinformacji o przeznaczeniu przez prezydent Warszawy ponad 50 mlnzł na nagrody dla miejskich urzędników.
Według czwartkowych mediów, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz postanowiła przyznać 58 mln zł na nagrody dla pracowników stołecznego ratusza - mimo sugestii premiera Donalda Tuska, że premie, zwłaszcza w czasie kryzysu, należy przyznawać wstrzemięŸliwie. Pod koniec lutego przedstawiciele Ratusza informowali, że w ramach wprowadzanego planu oszczędnoœci tegoroczne premie pracowników miasta majš zostać obniżone o ok. 15 proc. w stosunku do poziomu z 2008 r. Kwota na ten cel w ub. roku wynosiła 65 mln zł. Schetyna odniósł się do tej kwestii w czwartek podczas konferencji prasowej w ramach odbywajšcego się tego dnia w Rudzie Œlšskiej 30. Zgromadzenia Ogólnego Zwišzku Miast Polskich (ZMP).
- Warszawa jest osobnym problemem, także jeœli chodzi o skalę zatrudnienia urzędników. Nagrody, płace urzędnicze zawsze wywołujš wiele emocji. To decyzja pani prezydent, opinia rady miasta. Ja mam inne zdanie. Uważam, że urzędnicy powinni bardzo pilnować nie tylko przejrzystoœci, ale też skromnoœci, szczególnie dzisiaj, w trudnej sytuacji - mówił Schetyna. - Ludzie patrzš i oceniajš. Skromnoœć każdemu się przyda - nie podważam kompetencji pracowników pani prezydent Gronkiewicz-Waltz, ale uważam, że nie powinni przyjmować nagród w takiej wysokoœci - ocenił wicepremier. Zapowiedział, że przypomni tego dnia samorzšdowcom zrzeszonym w ZMP, by władza, również samorzšdowa, oszczędnoœci zaczynała od siebie. Pytany o pojawiajšce się w mediach przecieki dotyczšce pozyskiwania przez PO znanych osobistoœci, które miałyby kandydować z list tej partii do Parlamentu Europejskiego, Schetyna zaznaczył, że listy kandydatów zostanš zamknięte i przyjęte przez zarzšd krajowy PO w przyszłym tygodniu. - Nie ma jeszcze ostatecznych decyzji co do składu tych list. Będziemy gotowi do pisania całych list i przedstawienia nazwisk liderów w przyszłym tygodniu - poinformował. Dopytywany przez dziennikarzy zaznaczył, że nie słyszał dotšd o propozycji kandydowania dla prof. Jadwigi Staniszkis. - Jeœli chodzi o kandydaturę Mariana Krzaklewskiego, bardzo wysoko oceniamy jego obecne zaangażowanie w Brukseli. Jego praca nad prawem pracy, nad prawami pracowniczymi, jest godna uznania - dodał wicepremier. Schetyna zaznaczył, że PO przedstawi koordynatora eurokampanii pod koniec przyszłego tygodnia. "Sztab jest powołany, więc chodzi o jednš osobę, która będzie tę kampanię firmować i dawać jej swoje nazwisko i twarz" - dodał. Koordynatorem kampanii PO do Parlamentu Europejskiego miał być senator Tomasz Misiak, który przestał być członkiem partii po doniesieniach medialnych, że jego firma Work Service otrzymała kontrakt (poœrednictwo pracy i szkolenia dla zwalnianych stoczniowców) w ramach tzw. specustawy stoczniowej, nad którš Misiak pracował jako przewodniczšcy senackiej komisji gospodarki.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL