Czy syn wojskowego emeryta ma prawo do kwatery po ojcu

aktualizacja: 17.03.2009, 15:44
[i][b]Jestem emerytem wojskowym, mieszkam w lokalu zarządzanym przez Wojskową Agencję Mieszkaniową, na podstawie przydziału kwatery stałej wydanego w 1972 roku. Mieszkanie było przeznaczone do wykupu, ale teraz wykupy zostały zawieszone. Mieszka stale ze mną pełnoletni syn. Czy po mojej śmierci syn nabędzie prawo najmu (wg k.p.c.), czy też będzie musiał opuścić mieszkanie? [/b][/i]
[b][i]- walcyw[/i][/b]
[b]Odpowiada Magdalena Wojciechowska, rzecznik prasowy prezesa WAM: [/b]
Tryb postępowania wobec osób mieszkających w lokalach mieszkalnych, po śmierci osoby, której do dnia 1 lipca 2004r. przydzielono osobną kwaterę stałą reguluje art. 23 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173677]ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 116 poz. 1203 z późn.zm.)[/link].
Art. 23 ust. 1 tej nowelizacji stanowi, że osoby, którym do dnia jej wejścia w życie przydzielono osobną kwaterę stałą, zachowują nabyte do tego dnia uprawnienia na czas zajmowania tej kwatery. Art. 23 ust. 1a stanowi, że w razie śmierci osoby, której mowa w ustępie 1, zamieszkałej w lokalu mieszkalnym będącym w dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, niebędącym kwaterą, wspólnie z nią zamieszkałe w chwili jej śmierci osoby, o których mowa w art. 26 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=177138]ustawy z 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398 z późn.zm.; dalej: uzsz)[/link], w brzmieniu nadanym wspomnianą nowelizacją, mają prawo zamieszkiwać w tym lokalu mieszkalnym. Zgodnie z art. 23 ust. 1b w przypadku, o którym mowa w ust. 1a dyrektor oddziału regionalnego WAM wydaje decyzję o prawie zamieszkiwania.
Jak wynika z powyższych uregulowań prawnych wydanie decyzji o prawie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym po śmierci osoby, której przydzielono osobną kwaterę stałą do 30 czerwca 2004 r., osobie wspólnie z nią zamieszkałej w chwili jej śmierci, jest uzależnione od spełnienia przez tę osobę następujących przesłanek (łącznie):
>> osoba ta musi należeć do kręgu osób wymienionych w art. 26 ust. 2 ustawy o zakwaterowaniu tj. małżonek, wspólnie zamieszkałe dzieci własne, przysposobione oraz przyjęte na wychowanie na podstawie orzeczenia sądu rodzinnego, jak również dzieci małżonka, zwane dalej „dziećmi”, do czasu zawarcia związku małżeńskiego, nie dłużej jednak niż do dnia ukończenia 25 lat życia, chyba że przed tym dniem stały się niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji i nie zawarły związku małżeńskiego,
>> osoba ta zamieszkiwała wspólnie z osobą uprawnioną w chwili jej śmierci
>> lokal nie jest kwaterą, w rozumieniu uzsz, przeznaczoną na wyłączne zakwaterowanie żołnierzy.
Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o zakwaterowaniu nie pozwalają natomiast zawierania przez organy Wojskowej Agencji Mieszkaniowej umów najmu lokali mieszkalnych.
Podkreślić należy, że przedstawione uregulowania prawne obowiązują obecnie, jednakże przygotowywana jest w MON nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych [pisaliśmy o tym w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/56665,244013_Mieszkania_wojskowe__dla_wszystkich_zolnierzy__.html]"Mieszkania wojskowe dla wszystkich żołnierzy"[/link] - dopisek "Rz"].
Szczegółowe informacje na temat swojej sytuacji mieszkaniowej może Czytelnik uzyskać we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania Oddziale Regionalnym WAM, telefonicznie, e- mailem bądź na bezpośrednim spotkaniu z pracownikami Zespołu Mieszkaniowego oddziału. Adresy i telefony oddziałów regionalnych WAM znajdują się na stronie [link=http://www.wam.net.pl/]www.wam.net.pl[/link]
Komentarz dnia
Żródło: ROL

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE