Czy zwolniony z VAT musi mieć kasę fiskalną

aktualizacja: 23.02.2009, 07:00
Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Nie płacę VAT, bo moje obroty w ubiegłym roku wyniosły 48 tys. zł. Z tego powodu nie kupowałem też kasy fiskalnej. Ostatnio jednak znajomy powiedział mi, że mimo zwolnienia powinienem mieć kasę. Ja się z tym nie zgadzam, bo jaki podatek VAT miałbym wykazywać na paragonie? Stawkę 7 proc. lub 22 proc.? Wtedy musiałbym chyba odprowadzić taki podatek do urzędu skarbowego, a przecież jestem zwolniony z VAT. Kto ma rację?

Rację ma znajomy czytelnika. O tym że podatnik zwolniony z VAT ze względu na wielkość swoich obrotów (czyli zwolniony podmiotowo, tak jak czytelnik) musi ewidencjonować swoje obroty w kasie, przekonuje § 5 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293650]rozporządzenia ministra finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU z 2008 r. nr 228, poz. 1510)[/link]. Wynika z niego, że podatnicy, o których mowa w art. 111 ust. 5 ustawy o VAT, ewidencjonują osiągnięty obrót jako zwolniony od podatku od towarów i usług.Z kolei w art. 111 ust. 5 ustawy o VAT mowa jest właśnie o podatnikach zwolnionych z podatku; zarówno tych, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione, jak i tych, którzy – tak jak nasz czytelnik – są zwolnieni z podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT.
Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Uzyskaj dostęp do pełnych treści.

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE