Czy zwolniony z VAT musi mieć kasę fiskalną

aktualizacja: 23.02.2009, 07:00
Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Nie płacę VAT, bo moje obroty w ubiegłym roku wyniosły 48 tys. zł. Z tego powodu nie kupowałem też kasy fiskalnej. Ostatnio jednak znajomy powiedział mi, że mimo zwolnienia powinienem mieć kasę. Ja się z tym nie zgadzam, bo jaki podatek VAT miałbym wykazywać na paragonie? Stawkę 7 proc. lub 22 proc.? Wtedy musiałbym chyba odprowadzić taki podatek do urzędu skarbowego, a przecież jestem zwolniony z VAT. Kto ma rację?

Rację ma znajomy czytelnika. O tym że podatnik zwolniony z VAT ze względu na wielkość swoich obrotów (czyli zwolniony podmiotowo, tak jak czytelnik) musi ewidencjonować swoje obroty w kasie, przekonuje § 5 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293650]rozporządzenia ministra finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU z 2008 r. nr 228, poz. 1510)[/link]. Wynika z niego, że podatnicy, o których mowa w art. 111 ust. 5 ustawy o VAT, ewidencjonują osiągnięty obrót jako zwolniony od podatku od towarów i usług.
Z kolei w art. 111 ust. 5 ustawy o VAT mowa jest właśnie o podatnikach zwolnionych z podatku; zarówno tych, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione, jak i tych, którzy – tak jak nasz czytelnik – są zwolnieni z podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT.
To prawda, że art. 111 ust. 5 nie nakłada wprost obowiązku stosowania kas na podatnika zwolnionego z VAT (mówi tylko o tym, że urząd skarbowy zwraca mu 90 proc. ceny zakupu kasy, ale nie więcej niż 700 zł, na rachunek bankowy lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, w terminie do 25 dnia od daty złożenia wniosku).
Jednak obowiązku stosowania kas fiskalnych przez podatników zwolnionych z VAT należy szukać przede wszystkim w art. 111 ust. 1, zgodnie z którym wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (czyli sprzedaży detalicznej) muszą ewidencjonować swoje obroty w kasie fiskalnej.
Ewentualne zwolnienia z tego obowiązku są wymienione w rozporządzeniu z 19 grudnia 2008 r. Żadne z tam przewidzianych nie dotyczy jednak podatników będących w takiej sytuacji jak czytelnik. Jest, owszem, zwolnienie dla podatników, których sprzedaż tzw. detaliczna nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 40 tys. zł (§ 3 ust. 1 pkt 3), ale czytelnik – jak sam pisze – miał w 2008 r. obroty w wysokości 48 tys. zł (zakładamy, że była to wyłącznie sprzedaż detaliczna).
Jeśli idzie o to, jaką stawkę wykazywać na paragonie, to odpowiedź kryje się we wspomnianym już § 5 rozporządzenia: należy ewidencjonować sprzedaż jako obrót zwolniony od VAT.
[b]Czytelników zachęcamy do zadawania pytań: [/b]
[mail=dobrafirma@rp.pl]dobrafirma@rp.pl[/mail]
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE