Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Jak zarzšdzać wydatkami

Będzie więcej bankomatów

Fotorzepa, Andrzej Sadowski
Niezależne sieci będš się bardzo szybko rozwijać. W 2009 r. uruchomiš one około 1,5 tys. urzšdzeń. Na rynku pojawiš się też nowi gracze
– W cišgu ostatniego roku zwiększyliœmy sieć o 550 nowych maszyn i w 2009 r. nie zamierzamy zwolnić tego tempa. Chcemy w tym roku uruchomić co najmniej takš samš liczbę bankomatów – tłumaczy Marek Szafirski, prezes Euronet, lidera rynku niezależnych sieci bankomatowych. Na koniec 2008 r. firma miała 1750 urzšdzeń działajšcych ze swoim logo, z czego 1,2 tys. poza oddziałami banków. Oprócz sieci z własnym logo Euronet zarzšdza także maszynami działajšcymi pod markami banków, których jest około 900. Swój stan posiadania zwiększy także Cash4You (właœcicielem sieci jest międzynarodowa firma Diebold), który ma zamiar uruchomić 550 – 600 nowych urzšdzeń, co oznacza, że na koniec roku łšcznie będzie miał około 1 tys. – Bierzemy pod uwagę wszystkie lokalizacje, w których nasze urzšdzenia będš potrzebne klientom. Stšd też nasza obecnoœć zarówno w metrze warszawskim, na dworcach PKP, jak i w innych miejscach o dużym natężeniu ruchu – dodaje Rafał Plutecki, odpowiedzialny za rozwój sieci bankomatów Cash4You. Skromniejsze plany ma inny operator Global Cash Solution, który obecnie ma około 200 maszyn, a w tym roku chce zwiększyć tę liczbę o co najmniej 150 nowych bankomatów. Założeń na 2009 rok nie podał „Rz” eCard, który nie zrealizował ubiegłorocznych planów (na koniec 2008 miał 304 zainstalowane bankomaty, planował około 400). W ubiegłym roku niezależni operatorzy uruchomili niecały 1 tys. nowych urzšdzeń. W tym roku konkurencja się zwiększy.
Najnowszym graczem na tym rynku jest eService (specjalizujšcy się w obsłudze transakcji kartowych), który pod koniec grudnia zaczšł instalować swoje bankomaty, a w 2009 roku chce uruchomić 100 maszyn. Rozwój planów zwišzanych z sieciš bankomatów firma uzasadnia niewielkim nasyceniem naszego rynku. Œrednia liczba tych urzšdzeń w Polsce w przeliczeniu na milion mieszkańców wynosi około 260, podczas gdy w Unii Europejskiej sięga 700. Mimo to przedstawiciele sieci twierdzš, że trudniej o atrakcyjne lokalizacje, ale rynek wcišż ma potencjał. – W Polsce działa około 13 tys. bankomatów. O nasyceniu rynku moglibyœmy mówić, gdyby ta liczba się podwoiła – uważa Marek Szafirski z Euronetu. Największš bankowš sieć własnš ma PKO BP (2,3 tys. urzšdzeń). W 2008 roku ze swojš sieciš bankomatów miała wystartować spółka First Data (właœciciel marki Polcard, sieci terminali płatniczych), ale przesunęła start tego projektu. – Nadal podtrzymujemy plan budowy sieci, choć jeszcze czekamy na uzyskanie wewnętrznych zgód. Zakładam, że byłoby to co najmniej 100 bankomatów w tym roku – mówi Janusz Diemko, prezes First Data. W tym roku będzie także więcej mobilnych bankomatów, np. eCard ma urzšdzenia zamontowane na samochodach dostawczych ustawianych podczas dużych imprez masowych.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL