Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Medycyna i zdrowie

Lekarstwo lepsze niż tusz do rzęs

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Lek przeznaczony dla chorych na jaskrę okazał się œwietnym œrodkiem wydłużajšcym i pogrubiajšcym rzęsy. Amerykańska Agencja ds. Żywnoœci i Leków (FDA) właœnie zarejestrowała preparat o nazwie Latisse. Wejdzie on do sprzedaży na poczštku 2009 roku.
Lek dostępny będzie na receptę. Oficjalnie przeznaczony jest dla osób, u których występuje chorobliwy brak rzęs chronišcych oczy przed pyłem. Latisse stosuje się raz dziennie, nakładajšc odpowiedniš porcję leku na górnš powiekę przy pomocy specjalnego jednorazowego aplikatora. Rzęsy rosnš, stajš się dłuższe i grubsze, tak długo, jak długo stosowany jest preparat. Gdy pacjent przestanie go używać efekt z czasem zniknie. Latisse jest dziełem firmy Allergan, bardziej znanej z produkcji m.in. Botoksu i implantów piersi. Aktywnym składnikiem nowego leku jest bimatroprost. Jest on stosowany również w Lumiganie — preparacie przeciw jaskrze. Naukowcy zauważyli, że skutkiem stosowania Lumiganu jest — oprócz obniżenia ciœnienia w gałce ocznej — zauważalny wzrost rzęs. Specjaliœci Allerganu przeprowadzili zatem badania nad nowym wskazaniem. Ich efektem jest Latisse. Ma on stymulować mieszki włosowe na powiekach. Dla pań, które już myœlš o porzuceniu mascary na rzecz Latisse, ostrzeżenie: lek ma niestety skutki uboczne. Może powodować m.in. zaczerwienienie i podrażenienie oczu, a także sprawić, że skóra na powiece będzie ciemniejsza. Jak przyznaje Allergan, pod wpływem preparatu może się nawet nieznacznie zmienić kolor oczu — stanš się bardziej bršzowe (co zresztš wcale nie musi być skutkiem niepożšdanym). Ta zmiana jest jednak nieodwracalna.
Ile Allergan może zarobić na leku na pogrubienie rzęs? Ponieważ innego podobnego œrodka nie ma obecnie na rynku, eksperci podajš bardzo różne wyliczenia. Larry Biegelsen, analityk firmy Wachovia, sšdzi, iż w 2009 roku wartoœć sprzedaży Latisse osišgnie ok. 30 mln dolarów. W 2012 roku ma to być już 310 mln dolarów. Gary Nachman z firmy Leerink Swann podaje nieco niższe wartoœci — odpowiednio 20 i 80 mln dolarów. Sama firma wprowadzajšca lek na rynek ocenia swoje szanse znacznie bardziej optymistycznie. Wartoœć rocznej sprzedaży Latisse ma sięgnšć 500 mln dolarów.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL