Najbliższym należy się po zmarłym przynajmniej zachowek

aktualizacja: 20.12.2008, 07:33
Najbliższym należy się po zmarłym przynajmniej zachowek
Najbliższym należy się po zmarłym przynajmniej zachowek
Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Członkom najbliższej rodziny pominiętym w testamencie, a także uwzględnionym w nim należy się zachowek, jeśli w sumie za życia spadkodawcy w formie darowizn i po jego śmierci dostali mniej niż jedna druga, a czasem dwie trzecie przypadającej na nich schedy

[b]Krąg uprawnionych do zachowku jest ograniczony[/b] (art. 991 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]). Od spadkobiercy czy spadkobierców, a czasem i obdarowanego, mogą się go domagać:

- dzieci zmarłego, a gdy te nie przeżyły spadkodawcy, to wnuki, prawnuki, a także - małżonek oraz- rodzice spadkodawcy, ale tylko gdyby w związku z bezpotomną śmiercią spadkodawcy byli powołani do spadku z ustawy (automatycznie).Trzeba zaznaczyć, że [b]jeśli po zmarłym pozostały dzieci lub wnuki, to jego rodzice po nim nie dziedziczą. Nie może więc wówczas wchodzić w rachubę zachowek dla nich.[/b]

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE