Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Niepełnosprawna minister dojeżdża rowerem do pracy

youtube
Nowa wiceminister spraw socjalnych Holandii codziennie jeŸdzi do pracy rowerem. I nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że Jetta Klijnsma jest niepełnosprawna i nie jest w stanie chodzić bez specjalnego wózka. Codziennie rano – z wyjštkiem dni, kiedy jest œlisko – pod jej dom tandemem podjeżdża rowerowy szofer.
– Robię to już od szeœciu lat. Miło jest z paniš Klijnsmš zażywać œwieżego powietrza – mówi Rob Schrooder dziennikarce Radia Netherlands Worldwide, która z kamerš i paniš wiceminister udała się w rowerowš podróż. Jetta Klijnsma ma 51 lat. 18 grudnia zostanie zaprzysiężona na stanowisko wiceministra. Jej poprzednik 5 stycznia obejmie stanowisko burmistrza Rotterdamu. Ona sama też ma takie doœwiadczenie w Hadze. Przez lata była zastępcš burmistrza miasta, w którym swoje siedziby majš najsłynniejsze trybunały œwiata. Gdy 1 stycznia 2008 roku burmistrz dostał udaru mózgu, natychmiast zajęła jego miejsce, choć tylko na kilka miesięcy. – Przysługuje mi kierowca z samochodem, ale myœlę, że dobrze jest zażywać ruchu. Każdego dnia tyle czasu spędza się, siedzšc na spotkaniach – mówi na krótkim filmie wideo. W swojej publicznej karierze z kierowcy korzystała tylko przez szeœć miesięcy. – Pomyœlałam: będzie niedobrze. Zanim się zorientuję, będę jeŸdzić na wózku inwalidzkim – opowiada.
Politycy coraz częœciej pokazujš się na rowerach. JeŸdził nim prezydent USA George W. Bush (i nawet podczas szczytu G8 w szkockim Gleneagles w 2005 roku zderzył się z policjantem, przez co funkcjonariusz był kilka miesięcy na zwolnieniu), jeŸdzi i jego następca Barack Obama (za to Bill Clinton przyznał niedawno, że pierwszy raz wsiadł na rower, gdy miał 22 lata). W Internecie można też zobaczyć krótki film o tym, jak na rowerze jeŸdzi przywódca Wenezueli Hugo Chavez.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL