Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

„Wielki głód wymyślili Brzeziński i Juszczenko”

Kateryna Juszczenko
Nieznane
Rosyjski parlamentarzysta uważa, że teorię wielkiego głodu, za pomocš którego Stalin walczył z narodem ukraińskim, wymyœliliZbigniew Brzeziński i żona prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki
Tezę tę ogłosił Anatolij Żylin, badacz i parlamentarzysta żyjšcy na Krymie, zamieszkanej w większoœci przez Rosjan częœci Ukrainy. – Pomysł ten narodził się w USA w 1994 roku podczas walki ze Zwišzkiem Sowieckim, nazywanym imperium zła – powiedział, cytowany przez RIA Nowosti. „Mit” ten miał służyć oddziaływaniu na ukraiński naród i nastawieniu go przeciwko „wspólnemu wrogowi”, jakim mieli być Rosjanie. Według Żylina za spiskiem stojš dwie osoby: „rusofob” Zbigniew Brzeziński (były doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Jimmy’ego Cartera) i Kateryna Juszczenko (żona ukraińskiego prezydenta). Obecna pierwsza dama Ukrainy pracowała za czasów prezydentury Ronalda Reagana w Białym Domu. Obywatelstwo ukraińskie otrzymała dopiero trzy lata temu. Na poparcie swojej tezy powszechnie cytowany przez rosyjskie media Żylin nie przedstawił żadnych dowodów. O fabrykowanie dokumentów dotyczšcych wielkiego głodu oskarżył natomiast ukraińskie służby specjalne. – Większoœć mieszkańców Krymu nie akceptuje teorii, że Rosjanie zagłodzili Ukraińców – podkreœlił. Rosjanie mieszkajšcy na półwyspie nie wzięli też udziału w niedawnych oficjalnych obchodach tragedii.
Władze w Moskwie również podkreœlajš, że komunistyczna kolektywizacja nie była wymierzona w jeden naród, ale we wszystkich sowieckich chłopów.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL