„Wielki głód wymyślili Brzeziński i Juszczenko”

aktualizacja: 26.11.2008, 03:35
Kateryna Juszczenko
Kateryna Juszczenko
Foto: Nieznane

Rosyjski parlamentarzysta uważa, że teorię wielkiego głodu, za pomocą którego Stalin walczył z narodem ukraińskim, wymyślili
Zbigniew Brzeziński
i żona prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki

Tezę tę ogłosił Anatolij Żylin, badacz i parlamentarzysta żyjący na Krymie, zamieszkanej w większości przez Rosjan części Ukrainy. – Pomysł ten narodził się w USA w 1994 roku podczas walki ze Związkiem Sowieckim, nazywanym imperium zła – powiedział, cytowany przez RIA Nowosti. „Mit” ten miał służyć oddziaływaniu na ukraiński naród i nastawieniu go przeciwko „wspólnemu wrogowi”, jakim mieli być Rosjanie.
Według Żylina za spiskiem stoją dwie osoby: „rusofob” Zbigniew Brzeziński (były doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Jimmy’ego Cartera) i Kateryna Juszczenko (żona ukraińskiego prezydenta). Obecna pierwsza dama Ukrainy pracowała za czasów prezydentury Ronalda Reagana w Białym Domu. Obywatelstwo ukraińskie otrzymała dopiero trzy lata temu.
Na poparcie swojej tezy powszechnie cytowany przez rosyjskie media Żylin nie przedstawił żadnych dowodów. O fabrykowanie dokumentów dotyczących wielkiego głodu oskarżył natomiast ukraińskie służby specjalne. – Większość mieszkańców Krymu nie akceptuje teorii, że Rosjanie zagłodzili Ukraińców – podkreślił. Rosjanie mieszkający na półwyspie nie wzięli też udziału w niedawnych oficjalnych obchodach tragedii.
Władze w Moskwie również podkreślają, że komunistyczna kolektywizacja nie była wymierzona w jeden naród, ale we wszystkich sowieckich chłopów.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE