My i oni, czyli co odróżnia człowieka i szympansa

aktualizacja: 06.11.2008, 00:07
Foto: AP

Wyniki badań genomu człowieka i szympansa publikuje magazyn „Genome Research”. Naukowcy odkryli geny, które zostały skopiowane bądź zniknęły w toku ewolucji obu gatunków.

Badacze analizowali materiał genetyczny 30 szympansów i tyluż ludzi. Chodziło o odpowiedź na pytanie, które geny decydują o podatności na infekcję wirusem HIV. Naukowcy wyodrębnili geny decydujące o odporności immunologicznej szympansów i ludzi.
– To pierwsze badania na taką skalę – powiedział dr Richard Redon z Welcome Trust Sanger Institute, autor analizy przedstawionej w „Genome Research”. – Porównywanie genomu jednego człowieka i szympansa nie pozwalało na uchwycenie cech, jakie pojawiły się w toku ewolucji – naszej i szympansów.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE