Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Pozytywne wibracje elektryzujšcego głosu

Lizz Wright
Fotorzepa, Marek Dusza m.d. Marek Dusza
Oryginalny styl amerykańskiej wokalistki Lizz Wright nabiera kolorów. W Sali Kongresowej przekonaliœmy się, że na żywo brzmi jeszcze lepiej niż z płyt.
Cztery lata minęły od jej pierwszego koncertu w Polsce, na festiwalu Jazz nad Odrš. Wtedy była debiutantkš, miała zaledwie jeden album „Salt”, a już widziano w niej nowš gwiazdę. Teraz przyjechała promować swš trzeciš płytę „The Orchard”. Z pewnoœciš dojrzalszš i nieco innš w charakterze. Lizz odchodzi powoli od jazzu, by skierować się w stronę soulu, bluesa i folku. To zasługa jej nowego producenta Craiga Streeta, tego samego, który kilkanaœcie lat temu pomógł zmienić image Cassandry Wilson. Zresztš w tym samym kierunku. Termin polskiego występu nie był najszczęœliwszy, bo w pištek wieczorem Warszawa już opustoszała, wielu potencjalnych słuchaczy wyjechało na groby bliskich. Puste rzędy Sali Kongresowej wcale nie zraziły Lizz Wright, która dała koncert na najwyższym poziomie, dużo lepszy niż za pierwszym razem, we Wrocławiu. Zachwycała się Salš Kongresowš podkreœlajšc jej historię, dziękowała publicznoœci za przybycie. Jej pozytywne nastawienia do œwiata szybko udzieliło się słuchaczom. Zanim wyszła na scenę, jej zespół zagrał utwór instrumentalny przygotowujšcy publicznoœć na mocniejsze wrażenia. Solo na gitarze zagrał Brandon Ross, dobrze nam znany z zespołów towarzyszšcych Cassandrze Wilson. Jednak najważniejszy okazał się Jeremy Mage grajšcy na instrumentach klawiszowych. To on najczęœciej wykonywał solówki i kierował grupš.
Lizz pojawiła się na scenie spowitej ciemnoœciami, a kiedy zaczęła œpiewać pierwszy utwór, aż ciarki przeszły mi po plecach. Jakiż ona ma niesamowity głos. Jest w nim cierpienie i nostalgia niewolników œpiewajšcych bluesy, nadzieja i wzniosłoœć pieœni gospel, lekkoœć i prostota country, wreszcie œwieżoœć i naiwnoœć młodej dziewczyny wkraczajšcej w życie. Zaœpiewała piosenki ze wszystkich trzech swoich albumów. Tytułowa z drugiej płyty „Dreaming Wide Awake” zabrzmiała jak modlitwa, z nadziejš, że Bóg nie opuœci jej w potrzebie. Sama napisała do niej ciekawy, nieco abstrakcyjny tekst, a muzyce nadała balladowy charakter. Znakomicie wykonała folkowy temat Neila Younga „Old Man” zbliżajšc go do bluesowej stylistyki. Takie właœnie, oryginalne interpretacje stały się jej najmocniejszš stronš. Jednak słuchajšc „Narrow Daylight” Diany Krall cały czas miałem w uszach oryginalne wykonanie, a nie Lizz. Może zabrakło w tym utworze ciekawiej zaaranżowanego akompaniamentu. Ale już „My Heart” z nowej płyty „The Orchard” zabrzmiał wyraziœcie, a sekcja rytmiczna przyspieszyła tempo. W tej piosence jej głos zawsze kojarzy mi się z Tracy Chapman. Ta inspiracja nie przynosi jej ujmy. Kiedy wydawało się, że będzie to wieczór nastrojowych, balladowych tematów, Lizz zaœpiewała piosenkę „Coming Home”. Na płycie snuje się w leniwym tempie bluesa, a na koncercie zyskała rockowy charakter i szybsze tempo. Gitarowa solówka Brandona Rossa podniosła jeszcze poziom adrenaliny. Co ciekawe, największym dla mnie odkryciem był sam głos wokalistki, mocniejszy od tego, który znam z płyt, o pełniejszej barwie. To znaczy, że jej œpiew okrzepł, stał się swobodniejszy. Z pewnoœciš do tych wrażeń przyczyniło się też doskonałe nagłoœnienie Sali Kongresowej, przecież nie tak częste.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL