Sztuka

Twórczość Picassa i jego mistrzów

Wystawa "Picasso i jego mistrzowie"
AFP
Jak wielkie arcydzieła sztuki europejskiej od Tycjana do Goi inspirowały malarstwo Pabla Picassa, można zobaczyć w trzech paryskich muzeach.
Wystawa "Picasso i jego mistrzowie" prezentuje ponad 200 płócien pożyczonych z wielu światowych kolekcji. Zapowiadaną we Francji jako wydarzenie roku otwarto jednocześnie w trzech muzeach: Grand Palais, gdzie znajduje się główna i największa część ekspozycji, oraz w Luwrze i Muzeum d'Orsay. Największe arcydzieła hiszpańskiego mistrza XX wieku zestawiono z obrazami, które były dla Picassa inspiracją. Widzowie mają więc okazję podziwiać najbardziej znane płótna takich mistrzów, jak Rembrandt, Tycjan, Velasquez, El Greco, Francesco Goya, Vincent van Gogh, Paul Cezanne czy Eduard Manet. Dzięki tej konfrontacji można odkryć, jak Picasso z humorem i przewrotnością wykorzystywał wątki i motywy znane z klasycznych dzieł.
Obok "Portretu artysty" Nicolasa Poussina z połowy XVII wieku wisi luźno nim inspirowany ekspresjonistyczny autoportret Picassa z 1901 r. Słynna "Maja naga" Goi sąsiaduje z picassowską wariacją pod tytułem "Naga kobieta bawiąca się z kotkiem" z 1964 roku. Wystawa w muzeum d'Orsay skupia się na związkach Picassa z Manetem, a ekspozycja w Luwrze - na "dialogu" między Picassem a Eugene'em Delacroix. Uwagę mediów zwraca rekordowy budżet projektu "Picasso i jego mistrzowie", szacowany według dziennika "Le Monde" na 4,3 mln euro. Arcydzieła goszczące na paryskiej wystawie zostały wypożyczone z wielu światowych galerii, takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Muzeum Prado w Madrycie czy Galeria Narodowa w Londynie, a także od prywatnych kolekcjonerów. Wystawa potrwa do 2 lutego przyszłego roku.
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL