Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Twórczość Picassa i jego mistrzów

Wystawa "Picasso i jego mistrzowie"
AFP
Jak wielkie arcydzieła sztuki europejskiej od Tycjana do Goi inspirowały malarstwo Pabla Picassa, można zobaczyć w trzech paryskich muzeach.
Wystawa "Picasso i jego mistrzowie" prezentuje ponad 200 płócien pożyczonych z wielu œwiatowych kolekcji. Zapowiadanš we Francji jako wydarzenie roku otwarto jednoczeœnie w trzech muzeach: Grand Palais, gdzie znajduje się główna i największa częœć ekspozycji, oraz w Luwrze i Muzeum d'Orsay. Największe arcydzieła hiszpańskiego mistrza XX wieku zestawiono z obrazami, które były dla Picassa inspiracjš. Widzowie majš więc okazję podziwiać najbardziej znane płótna takich mistrzów, jak Rembrandt, Tycjan, Velasquez, El Greco, Francesco Goya, Vincent van Gogh, Paul Cezanne czy Eduard Manet. Dzięki tej konfrontacji można odkryć, jak Picasso z humorem i przewrotnoœciš wykorzystywał wštki i motywy znane z klasycznych dzieł.
Obok "Portretu artysty" Nicolasa Poussina z połowy XVII wieku wisi luŸno nim inspirowany ekspresjonistyczny autoportret Picassa z 1901 r. Słynna "Maja naga" Goi sšsiaduje z picassowskš wariacjš pod tytułem "Naga kobieta bawišca się z kotkiem" z 1964 roku. Wystawa w muzeum d'Orsay skupia się na zwišzkach Picassa z Manetem, a ekspozycja w Luwrze - na "dialogu" między Picassem a Eugene'em Delacroix. Uwagę mediów zwraca rekordowy budżet projektu "Picasso i jego mistrzowie", szacowany według dziennika "Le Monde" na 4,3 mln euro. Arcydzieła goszczšce na paryskiej wystawie zostały wypożyczone z wielu œwiatowych galerii, takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Muzeum Prado w Madrycie czy Galeria Narodowa w Londynie, a także od prywatnych kolekcjonerów. Wystawa potrwa do 2 lutego przyszłego roku.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL