Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości

Film

W kryzysie warto żartować z siebie

Jacek Marczyński 08-05-2013, ostatnia aktualizacja 08-05-2013 19:00
Guillermo Toledo jako jeden z pasażerów pechowego lotu
Guillermo Toledo jako jeden z pasażerów pechowego lotu
źródło: Gutek Film
Przelotni kochankowie
Przelotni kochankowie
źródło: Gutek Film
Przelotni kochankowie
Przelotni kochankowie
źródło: Gutek Film

"Przelotni kochankowie" to katalog znanych pomysłów Almodóvara, zwariowanych dowcipów i dawka homoerotyki – pisze Jacek Marczyński

W klimat filmu wprowadza już pierwsza scena, gdy na ekranie pojawiają się gwiazdy kiedyś odkryte przez hiszpańskiego reżysera: Antonio Banderas i Penélope Cruz. On jako lotniskowy mechanik, ona jako wózkowa transportująca walizki pasażerów spowodują w ciągu minuty zamieszanie, którego konsekwencje widz będzie oglądał przez następne półtorej godziny. Zobacz galerię zdjęć

Banderasa i Cruz już potem nie będzie, choć ich nazwiska promują „Przelotnych kochanków". Kto dał się na to nabrać, może czuć się zawiedziony, ale niech ma do siebie pretensje. U Pedro Almodóvara nigdy nie jest tak, jak być powinno.

A jednak oglądamy to, co zawsze, bo „Przelotni kochankowie" to modelowy katalog bohaterów, sytuacji i zachowań, jakie Almodóvar daje widzom od lat. Tylko u niego może pojawić się dziewica potrafiąca przewidzieć przyszłość, płatny morderca ze skrupułami, zagadkowa gwiazda filmów sado-maso czy finansowy oszust o miękkim sercu. Jest też częsty u tego reżysera wątek samobójczy i spora dawka narkotyków, po których ludzie stają się bardziej skłonni do zwierzeń. Pasażerowie pechowego samolotu oraz jego załoga odkrywają przed nami rodzinne tajemnice, nietypowe romanse oraz zdrady, a niemal każdy z bohaterów okazuje się kimś innym, niż wydawał się na początku. Supermacho to w rzeczywistości namiętny homo, a typowy gej to jedyny w tym gronie facet twardo stąpający po ziemi.

Nic tu wszakże nie dzieje się na poważnie. Almodóvar zapowiadał, że kręci zwariowaną komedię, i tak rzeczywiście uczynił. Jego fascynacje dawnym kinem, dostrzegalne w każdym obrazie, prowadzą tym razem do slapstickowych burlesek i Billy'ego Wildera, twórcy niezapomnianego „Pół żartem, pół serio". A przy okazji Almodóvar sprowadza do absurdu motywy zaczerpnięte z tasiemcowych seriali dla gospodyń domowych.

Historia zaczyna się świetnie: zwariowane sytuacje wciągają, dialogi są błyskotliwe, postaci intrygują. W połowie jednak filmu dowcip staje się przyciężkawy i czasem spada poniżej poziomu, jakiego można by się spodziewać od reżysera. Krytycy będą zatem wybrzydzać, że Almodóvar się powtarza, obniża loty i nie ma nic ciekawego do powiedzenia.

W porównaniu z „Volverem", a zwłaszcza ze „Złym wychowaniem", „Przelotni kochankowie" to rzeczywiście błahostka. Wolę ją jednak od ostatniego filmu, „Skóra, w której żyję". Jego powikłana intryga i pozorna głębia intelektualna okazała się w gruncie rzeczy kompletną pustką. Nawet jeśli Pedro Almodóvar znalazł się w artystycznym dołku, teraz należy mu się uznanie za to, że w tej sytuacji potrafi żartować z samego siebie.

W „Przelotnych kochankach" trzej stewardzi tańczą dla pasażerów w piosence „I'm So Excited" The Pointer Sisters. Ten kiczowaty numer wydaje się wzięty wprost z gejowskiego klubu.

Można się zastanawiać, czy reżyser tam właśnie gwałtownie szukał pomysłów do swego filmu, czy też jest to jego kolejna prowokacja. Zagorzali fani Almodóvara wybiorą tę drugą odpowiedź, inni widzowie – nie wiem.

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy zaproszenia do:


KINA MURANÓW (Warzszawa)

"Przelotni kochankowie", środa (15.05), g. 19:00 - 5 podwójnych - kod: (esemes o treści ZW.02.Imię Nazwisko)

"Od czwartku do niedzieli", czwartek, (16.05.), g. 18.00 - 5 podwójnych - kod: (esemes o treści ZW.03.Imię Nazwisko)

Poranek rodzinny: Kot w Paryżu, sobota (11.05), g. 11:00 - 5 podwójnych - kod:  (esemes o treści ZW.04.Imię Nazwisko)

KINA ANTROPOS (Warszawa)

"Inny Świat", niedziela (12.05), g. 17.00 - 3 podwójne - kod: (esemes o treści ZW.05.Imię Nazwisko)

"Od czwartku do niedzieli", poniedziałek (13.05), g. 19.00 - 3 podwójne - kod: (esemes o treści ZW.06.Imię Nazwisko)

Aby je  wygrać, wyślij w czwartek (9 maja) esemes z danym kodem na nr 71601 (cena 1 zł plus VAT - 1,23 zł).

Wygrywa co drugi esemes nadesłany na dany kod w godz. 13-15 w dniu 9 maja, do momentu wyczerpania puli nagród (zaproszenia będzie można odebrać na miejscu w dniu spektaklu, informacja o wygranej znajdzie się w sms-ie zwrotnym).

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Almodóvar , Antonio Banderas , Penélope Cruz , Przelotni kochankowie , recenzja

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  "Polowanie" na ludzi, którzy mówią po ukraińsku

  Pro­ro­syj­scy se­pa­ra­ty­ści w Sło­wiań­sku ogło­si­li "po­lo­wa­nie" na ludzi, któ­rzy mówią po ukra­iń­sku – donosi "Ukra­iń­ska Praw­da". >>
  common