Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ekologia

Białe dachy i ulice: ekologiczne miasto

To nie żart, ale przedmiot poważnych naukowych badań. Malowanie dachów jasnymi farbami może zapobiec globalnemu ociepleniu
Do takiego wniosku doszli trzej amerykańscy fizycy z Uniwersytetu Berkeley w Kalifornii: Hashem Akbari, Surabi Menon i Arthur Rosenfeld. Wyniki swoich dociekań opublikowali w czasopiœmie naukowym „Climatic Change”. Uważajš oni, że byłoby najlepiej, gdyby jasne dachy miały wszystkie domy na naszej planecie. A już na pewno powinny je mieć dachy wszystkich większych aglomeracji miejskich. Jasny kolor powierzchni sprawia, że znaczna częœć promieniowania słonecznego odbija się od niej. Natomiast ciemna powierzchnia pochłania to promieniowanie. Dlatego w słoneczny letni dzień asfaltowa jezdnia może być goršca (zmagazynowała dużo energii), a biała œciana – nie.Dachy domów z reguły sš ciemne, czyli magazynujš dużo energii, a potem, nocš, wypromieniowujš ciepło do atmosfery. Gdyby były na przykład białe, pochłaniałyby mniej ciepła.
Gdyby tak było w skali całej planety, dałoby to efekt bardzo wyraŸny, odpowiadajšcy zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych aż o44 miliardy ton. Obrazujšc to w sposób bardziej przystępny: przemalowanie na biało dachu o powierzchni 100 metrów kwadratowych odpowiada zredukowaniu emisji do atmosfery 10 ton dwutlenku węgla. Według obliczeń kalifornijskich fizyków wielkie centra urbanistyczne zajmujš mniej więcej setnš częœć lšdów na naszej planecie. Z kolei dachy stanowiš do 40 proc. tej miejskiej przestrzeni. Pozostała wielkomiejska przestrzeń w dużej częœci przykryta jest asfaltowymi ulicami. Zdaniem badaczy z Berkeley ulice należy budować z białego betonu odbijajšcego promienie słoneczne. Dlatego postulujš, aby stworzyć międzynarodowy program dotyczšcy stosowania odpowiednich materiałów do budowy dachów i ulic.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL