Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Proces autorów stanu wojennego odroczony

Na zdjęciu od lewej główny oskarżony - ówczesny I sekretarz PZPR Gen. Wojciech Jaruzelski, były już wtedy I sekretarz KC PZPR Stanisław Kania, wiceszef MON gen. Tadeusz Tuczapski
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Do 2 paŸdziernika Sšd Okręgowy w Warszawie odroczył proces autorów stanu wojennego z 1981 r. Powodem była nieobecnoœć, z powodu choroby, obrońcy Tadeusza Tuczapskiego - mec. Marty Seredyńskiej.
W sšdzie nie pojawił się również Czesław Kiszczak. Podobnie jak na poprzedniej rozprawie sšd uznał jego nieobecnoœć za nieusprawiedliwionš. Sšd zebrał się by wysłuchać wyjaœnień oskarżonych w procesie autorów stanu wojennego z 1981 r. Pierwszym miał być 84-letni gen. Wojciech Jaruzelski; ówczesny I sekretarz PZPR, premier PRL i szef MON, a także szef Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. 12 wrzeœnia ruszył proces siedmiu osób, w tym Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka i Stanisława Kani. Jaruzelski jest oskarżony o kierowanie "zwišzkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, majšcym na celu popełnianie przestępstw" - za co grozi do 10 lat więzienia. Drugi zarzut to podżeganie Rady Państwa do przekroczenia uprawnień przez uchwalenie w czasie sesji Sejmu PRL i wbrew konstytucji dekretów o stanie wojennym.
Jaruzelski w 2006 r., gdy IPN stawiał mu zarzuty, odrzucał je i mówił, że liczy, iż "niezawisły sšd będzie potrafił ocenić bolesnš prawdę". Dodał, że jeœli dojdzie do procesu, będzie to "sšd moralny" nad "tymi w mundurach i bez mundurów" oraz z "milionami, którzy poparli stan wojenny". Zapewniał, że zależy mu na szybkim procesie i powtarza, że stan wojenny był ocaleniem kraju przed katastrofš. W kwietniu 2007 r. pion œledczy IPN w Katowicach skierował akt oskarżenia wobec 9 osób - członków władz PRL, członków utworzonej w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. WRON oraz Rady Państwa PRL (która formalnie wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie dekrety). Główni oskarżeni to Jaruzelski, 82-letni gen. Kiszczak - członek WRON i ówczesny szef MSW oraz 80-letni Kania, były I sekretarz KC PZPR. Postawione im zarzuty - które przedawniš się dopiero w 2020 r. - dotyczšce kierowania i udziału w "zwišzku przestępczym o charakterze zbrojnym, majšcym na celu popełnianie przestępstw" oraz przekroczenia uprawnień. Podsšdni odrzucajš zarzuty, za które grozi im nawet do 10 lat więzienia. Twierdzš, że nie popełnili przestępstwa, bo działali w stanie tzw. wyższej koniecznoœci wobec groŸby sowieckiej interwencji.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL