Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Kraj

Doktorat honoris causa dla Merkel

Angela Merkel
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Z czterogodzinną wizytą przyleciała do Wrocławia kanclerz Niemiec Angela Merkel. Odebrała doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej oraz zwiedzi ratusz miejski.
- To piękny symbol odbudowy wartości w myśleniu o problemach i o ludziach twórczych - mówił podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Władysław Bartoszewski podczas środowego wręczenia doktoratu honoris causa Politechniki Wrocławskiej kanclerz Niemiec, Angeli Merkel. - Chciałem dodać jedną refleksję historyka dziejów najnowszych Polski i Niemiec, w tym historyka II wojny. Dwa miasta na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, poza Warszawą, uległy szczególnemu barbarzyńskiemu zniszczeniu - (Danzig) Gdańsk i (Breslau) Wrocław. Oba te miasta nie były zniszczone z udziałem ani przez Polaków, ale oba te miasta z ruin, w które obróciła je głupota i nienawiść, wznieśli Polacy i przywrócili do dawnej świetności - mówił Bartoszewski. - Z perspektywy Wrocławia widać wyraźnie, jak ważnego zadania podjęła się pani kanclerz w zbliżaniu naszych narodów, które ma kluczowe znaczenie dla Polski jako członka Unii Europejskiej - mówił prof. Tadeusz Luty, były rektor Politechniki Wrocławskiej, który wygłosił laudację.
Po uroczystym nadaniu tytułu, w obecności kanclerz Niemiec podpisano umowę o współpracy miedzy Instytutem Materiałoznawstwa i Techniki Laserowej IWS Fraunhofer w Dreźnie a Politechniką Wrocławską. Na zakończenie swojej wizyty we Wrocławiu Merkel zwiedziła ratusz miejski, gdzie obejrzała skarb z Bremy, na kupno którego składali się wrocławianie. Całość kosztowała ponad 1,3 mln euro. Skarb z Bremy to kolekcja wyrobów złotniczych pochodzących z XVI-XIX w., która była własnością jednej z niemieckich galerii. Skarb składa się z 50 przedmiotów, z których - jak ocenili wrocławscy eksperci - 30 jest szczególnie cennych dla miasta i historii Wrocławia.
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL