Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Doktorat honoris causa dla Merkel

Angela Merkel
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Z czterogodzinnš wizytš przyleciała do Wrocławia kanclerz Niemiec Angela Merkel. Odebrała doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej oraz zwiedzi ratusz miejski.
- To piękny symbol odbudowy wartoœci w myœleniu o problemach i o ludziach twórczych - mówił podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Władysław Bartoszewski podczas œrodowego wręczenia doktoratu honoris causa Politechniki Wrocławskiej kanclerz Niemiec, Angeli Merkel. - Chciałem dodać jednš refleksję historyka dziejów najnowszych Polski i Niemiec, w tym historyka II wojny. Dwa miasta na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, poza Warszawš, uległy szczególnemu barbarzyńskiemu zniszczeniu - (Danzig) Gdańsk i (Breslau) Wrocław. Oba te miasta nie były zniszczone z udziałem ani przez Polaków, ale oba te miasta z ruin, w które obróciła je głupota i nienawiœć, wznieœli Polacy i przywrócili do dawnej œwietnoœci - mówił Bartoszewski. - Z perspektywy Wrocławia widać wyraŸnie, jak ważnego zadania podjęła się pani kanclerz w zbliżaniu naszych narodów, które ma kluczowe znaczenie dla Polski jako członka Unii Europejskiej - mówił prof. Tadeusz Luty, były rektor Politechniki Wrocławskiej, który wygłosił laudację.
Po uroczystym nadaniu tytułu, w obecnoœci kanclerz Niemiec podpisano umowę o współpracy miedzy Instytutem Materiałoznawstwa i Techniki Laserowej IWS Fraunhofer w DreŸnie a Politechnikš Wrocławskš. Na zakończenie swojej wizyty we Wrocławiu Merkel zwiedziła ratusz miejski, gdzie obejrzała skarb z Bremy, na kupno którego składali się wrocławianie. Całoœć kosztowała ponad 1,3 mln euro. Skarb z Bremy to kolekcja wyrobów złotniczych pochodzšcych z XVI-XIX w., która była własnoœciš jednej z niemieckich galerii. Skarb składa się z 50 przedmiotów, z których - jak ocenili wrocławscy eksperci - 30 jest szczególnie cennych dla miasta i historii Wrocławia.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL