Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Wydarzenia dnia

Wiadomości

Premier Tusk: polski atom ma być bezpieczny

pap, Agnieszka Łakoma 13-03-2011, ostatnia aktualizacja 13-03-2011 19:59
Premier Donald Tusk zapewnia, że planowana polska elektrownia atomowa będzie bezpieczna
Premier Donald Tusk zapewnia, że planowana polska elektrownia atomowa będzie bezpieczna
źródło: Fotorzepa
autor: Jerzy Dudek
Europa też jest zależna od atomu
Europa też jest zależna od atomu
źródło: Rzeczpospolita

Premier zapewnia, że planowana polska elektrownia atomowa będzie bezpieczna, ale eksperci ostrzegają, że po wybuchach w siłowni jądrowej w Japonii trudniej będzie przekonać społeczeństwo do takich inwestycji

Kataklizm w Japonii, który spowodował m.in. uszkodzenie elektrowni jądrowych, nie będzie mieć wpływu na przygotowywany w Polsce projekt atomowy - tak wynika z wypowiedzi premiera polskiego rządu. Wczoraj Donald Tusk przypomniał w Gdańsku, że Polska nie jest krajem sejsmicznym. – Są możliwości techniczne i konstrukcyjne, by bezpiecznie wybudować elektrownię atomową w Polsce – dodał.

Raport specjalny rp.pl tsunami w Japonii

W efekcie piątkowego trzęsienia ziemi w Japonii w elektrowni atomowej Fukushima I doszło do awarii systemu chłodzącego reaktor nr 1, a w niedzielę władze w Tokio poinformowały o zagrożeniu kolejnym wybuchem, w pobliżu reaktora nr 3, z powodu nagromadzenia wodoru. Ten reaktor jest częściowo wypełniony paliwem plutonowym, znacznie groźniejszym od uranowego.

Eksperci uważają, ze to, co się stało w Japonii, może skłonić wiele krajów do ponownej analizy sensu budowy elektrowni atomowych; trudniej też będzie przekonać społeczeństwo do takich inwestycji. – Chociaż informacje przekazywane przez rząd japoński i firmy energetyczne są dosyć skąpe, co wynika z obawy przed paniką, to i tak można wnioskować, że sytuacja jest bardzo poważna – mówi "Rz" profesor Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej, ekspert European Energy Institute. – W zasadzie po takiej awarii jak w Fukushimie elektrownia nie nadaje się do użytku, chociaż dalej stanowi groźbę ze względu na zgromadzone setki ton radioaktywnego paliwa.

Największe katastrofy nuklearne w historii

Zdaniem profesora Mielczarskiego, chociaż eksperci zajmujący się fizyką i procesami promieniotwórczymi będą się starali pomniejszyć rozmiary i skutki katastrofy, to w świadomości obywateli pojawi się obawa, która każe się zastanawiać, czy musimy budować elektrownie atomowe.

Tymczasem polska inwestycja jest we wstępnej fazie przygotowań, a Sejm pracuje  nad przyjęciem odpowiednich aktów prawnych. Budowa ma ruszyć ok. 2016 r., a pierwsza energia popłynie w 2020 r. Gdy ustawy wejdą w życie, co zaplanowano jeszcze na to półrocze, Polska Grupa Energetyczna będzie mogła rozpocząć przetarg na wybór technologii. Jednocześnie ma ruszyć kampania informacyjna.

W Niemczech, gdzie od dwóch lat trwa dyskusja o tym, czy zamykać elektrownie atomowe, kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że zostaną one ponownie poddane kontroli pod kątem bezpieczeństwa. – Jeśli w takim kraju jak Japonia wysokie standardy bezpieczeństwa nie mogą zapobiec nuklearnym konsekwencjom trzęsienia ziemi i powodzi, to żadne państwo na świecie, Europa nie może przejść nad tym do porządku dziennego – dodała.

Tomasz Zadroga, prezes PGE

Tomasz Zadroga

Program polskiej energetyki jądrowej jest konieczny. Bezwzględnie naszym priorytetem jest bezpieczeństwo, dlatego rozpatrujemy tylko najnowocześniejsze technologie – tzw. trzeciej generacji. W Japonii uszkodzony został blok jądrowy, który zaprojektowano 50 lat temu. Obszar Polski nie jest terenem aktywnym sejsmicznie, a awarie w elektrowni japońskiej wywołało trzęsienie ziemi o niespotykanej sile. Dziś na całym świecie, także w Japonii, wciąż działa bez zakłóceń 430 reaktorów. Obserwujemy to, co dzieje się w Japonii i analizujemy sposób, w jaki firma, rząd i nadzór jądrowy są przygotowane do  zapobiegania i radzenia sobie w sytuacji zagrożenia. Wnioski uwzględnimy w realizacji naszego programu.

 

Władysław Mielczarski: Podzwonne dla elektrowni atomowych

Przeczytaj więcej o:  elektrownia

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Nie ma ucieczki przed punktami karnymi

  Odmawiając przyjęcia mandatu, kierowca nie uniknie przykrych konsekwencji. System, który liczy punkty, nie daje się oszukać. >>
  common