Jak można zrzec się spadku

aktualizacja: 20.09.2008, 07:33
Jak można zrzec się spadku
Jak można zrzec się spadku
Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Można zrezygnować ze spadku, odrzucając go. Wystarczy złożyć oświadczenie przed sądem lub notariuszem.
Jeżeli jednak zrobi to osoba mająca dzieci, spadek przypadnie im, a nie współspadkobiercy czy współspadkobiercom

Przed trzema miesiącami zmarł ojciec czytelniczki. Pozostawił żonę oraz córkę i syna. Dorobkiem rodziców jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Syn i córka chcą, by mieszkanie stało się wyłączną własnością matki. Czytelniczka pyta, czy mogą zrzec się spadku na jej korzyść, a jeśli tak, to jakie będą tego skutki, gdy chodzi o podatek od spadków i darowizn.

Nie można zrzec się spadku na rzecz konkretnej osoby. W rachubę wchodzi natomiast odrzucenie go. Muszą być jednak spełnione pewne istotne warunki. Przede wszystkim jest to możliwe tylko w ciągu sześciu miesięcy, licząc od dnia, w którym spadkobierca się dowiedział, że dziedziczy, a więc z reguły od dnia śmierci spadkodawcy (tu: ojca).Odrzucenie powoduje, że spadkobierca, który się na to zdecydował, jest traktowany tak, jakby nie dożył spadku. Oznacza to, że jeśli syn i córka mają dzieci, to one niejako zajmują ich miejsce i będą dziedziczyć wspólnie z babką.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE