Grzech pierworodny w sprawie Rospudy

aktualizacja: 16.09.2008, 13:19

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził dziś, że decyzje ministra środowiska, dotyczące sprawy Rospudy były nieprawidłowe. Nie istnieje więc również pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa.

Zostały naruszone zarówno polskie, jak i unijne przepisy - a efekt jest taki, że całe postępowanie musi toczyć się od nowa. Od początku trzeba będzie przyjrzeć się zaplanowanej trasie obwodnicy i rozważyć jej warianty alternatywne.
"Grzech pierworodny" w tej sprawie popełnili już dawno temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwo Środowiska, nie zgłaszając, mimo takiego obowiązku, obszarów Natura 2000 do Komisji Europejskiej. Kiedy już dokonano zgłoszenia, zabrakło z kolei uzgodnień środowiskowych...
Dzisiejszy wyrok to tryumf ekologów, którzy konsekwentnie skarżyli postanowienia ministra środowiska związane ze zgodą na prowadzenie budowy, ale także rzecznika praw obywatelskich czy Prokuratury Krajowej, którzy przystąpili do sprawy. Niewątpliwie zwyciężyło prawo i przyroda.
Szkoda tylko, że przez błędne decyzje administracyjne, tak bardzo tracą Augustowianie - przez ostatnie trzy lata nie dokonano niczego, co ułatwiłoby im życie wśród przejeżdżających TIR-ów. Ciężko pogodzić się z paradoksem, że 7 tysięcy ciężarówek przejeżdża każdego dnia przez miasto, które ma status... uzdrowiska.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE