Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Grzech pierworodny w sprawie Rospudy

Naczelny Sšd Administracyjny potwierdził dziœ, że decyzje ministra œrodowiska, dotyczšce sprawy Rospudy były nieprawidłowe. Nie istnieje więc również pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa.
Zostały naruszone zarówno polskie, jak i unijne przepisy - a efekt jest taki, że całe postępowanie musi toczyć się od nowa. Od poczštku trzeba będzie przyjrzeć się zaplanowanej trasie obwodnicy i rozważyć jej warianty alternatywne. "Grzech pierworodny" w tej sprawie popełnili już dawno temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwo Œrodowiska, nie zgłaszajšc, mimo takiego obowišzku, obszarów Natura 2000 do Komisji Europejskiej. Kiedy już dokonano zgłoszenia, zabrakło z kolei uzgodnień œrodowiskowych... Dzisiejszy wyrok to tryumf ekologów, którzy konsekwentnie skarżyli postanowienia ministra œrodowiska zwišzane ze zgodš na prowadzenie budowy, ale także rzecznika praw obywatelskich czy Prokuratury Krajowej, którzy przystšpili do sprawy. Niewštpliwie zwyciężyło prawo i przyroda.
Szkoda tylko, że przez błędne decyzje administracyjne, tak bardzo tracš Augustowianie - przez ostatnie trzy lata nie dokonano niczego, co ułatwiłoby im życie wœród przejeżdżajšcych TIR-ów. Ciężko pogodzić się z paradoksem, że 7 tysięcy ciężarówek przejeżdża każdego dnia przez miasto, które ma status... uzdrowiska.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL