Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Tusk: symbole nie mogš być przedmiotem sporów

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
O godzinie 4.45., kiedy padły pierwsze strzały z niemieckiego pancernika Schleswig Holstein w kierunku Westerplatte, rozpoczęły się w Gdańsku obchody 69. rocznicy wybuchu II wojny œwiatowej. W uroczystoœci uczestniczył premier Donald Tusk.
Zależy nam na tym, żeby historia, która podlega różnym interpretacjom, nie była przedmiotem sporów i konfliktów, zarówno w Polsce, jak i w Europie - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej w Gdańsku. "Spieramy się często o sens różnych zdarzeń w naszej historii, ale nie może być przedmiotem sporu sens i istota symboli - takich symboli jak obrona Westerplatte i takich symboli jak wiele, wiele lat póŸniej prawdziwy koniec II wojny œwiatowej, też tu w Gdańsku, w czasie wielkiego zrywu 'Solidarnoœci'. Na tym będziemy budowali także polskš przyszłoœć" - mówił premier. W ocenie Tuska, Westerplatte - miejsce rozpoczęcia II wojny œwiatowej - zasługuje na "szczególnš pieczę".
Premier przypomniał, że za rok odbędš się uroczystoœci upamiętniajšce 70. rocznicę wybuchu II wojny œwiatowej. "Za rok przedstawiciele europejskich państw spotkajš się tutaj, aby przypomnieć œwiatu, swoim narodom, o zdarzeniach z roku 1939 roku" - mówił Tusk. Szef rzšdu poinformował też, że minister kultury Bogdan Zdrojewski stanšł na czele komitetu organizacyjnego obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny œwiatowej, zaœ Władysław Bartoszewski objšł funkcję przewodniczšcego komitetu honorowego obchodów. Obecny na konferencji minister Zdrojewski podpisał zarzšdzenie, na mocy którego powstanie muzeum II wojny œwiatowej.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL