Historia

Tusk: symbole nie mogą być przedmiotem sporów

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
O godzinie 4.45., kiedy padły pierwsze strzały z niemieckiego pancernika Schleswig Holstein w kierunku Westerplatte, rozpoczęły się w Gdańsku obchody 69. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystości uczestniczył premier Donald Tusk.
Zależy nam na tym, żeby historia, która podlega różnym interpretacjom, nie była przedmiotem sporów i konfliktów, zarówno w Polsce, jak i w Europie - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej w Gdańsku.
"Spieramy się często o sens różnych zdarzeń w naszej historii, ale nie może być przedmiotem sporu sens i istota symboli - takich symboli jak obrona Westerplatte i takich symboli jak wiele, wiele lat później prawdziwy koniec II wojny światowej, też tu w Gdańsku, w czasie wielkiego zrywu 'Solidarności'. Na tym będziemy budowali także polską przyszłość" - mówił premier. W ocenie Tuska, Westerplatte - miejsce rozpoczęcia II wojny światowej - zasługuje na "szczególną pieczę".
Premier przypomniał, że za rok odbędą się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. "Za rok przedstawiciele europejskich państw spotkają się tutaj, aby przypomnieć światu, swoim narodom, o zdarzeniach z roku 1939 roku" - mówił Tusk. Szef rządu poinformował też, że minister kultury Bogdan Zdrojewski stanął na czele komitetu organizacyjnego obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zaś Władysław Bartoszewski objął funkcję przewodniczącego komitetu honorowego obchodów. Obecny na konferencji minister Zdrojewski podpisał zarządzenie, na mocy którego powstanie muzeum II wojny światowej.
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL