Przejęcie długu bez PCC

aktualizacja: 14.08.2008, 06:59

Osoba fizyczna sprzedała udziały zagranicznej spółce akcyjnej. Nabywca za część tych udziałów przyjął na siebie obowiązek spłaty pożyczki zaciągniętej przez sprzedawcę. Czy należy zapłacić PCC od takiej cesji pożyczki?

Z pytania wynika, że została zawarta nie cesja, ale umowa o przejęcie długu. Nie trzeba jednak w tym wypadku płacić PCC. Cesją (przelewem) wierzytelności nazywane jest przeniesienie jej przez wierzyciela na osobę trzecią (art. 509 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]). W omawianym przypadku chodzi jednak o inną sytuację, a mianowicie wstąpienie przez osobę trzecią na miejsce dłużnika. Jest to tzw. przejęcie długu (art. 519 § 1 kodeksu cywilnego). Może nastąpić:

- przez umowę między wierzycielem i osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron; - przez umowę między dłużnikiem i osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron (jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna).Wśród czynności określonych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa przejęcia długu nie jest wymieniona. Nie będzie więc opodatkowana.Potwierdzają to organy podatkowe. Przykładowo w [b]interpretacji Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 31 marca 2005 r. (OG-005/29/2005/PM-436/1/05)[/b] czytamy: „umowa przejęcia długu zawarta zgodnie z art. 519 k.c. jako nienależąca do katalogu czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega opodatkowaniu”.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE